Subiect "Capcanele Legii pensiilor 19/2000" Deschis de lapensie la data: 03/16/2010 1:13pm
Pagina curenta: 3 din 17 Mergi la pagina: 1 2 3 4 5 ... 15 16 17
Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: lapensie la data: 03/16/2010 1:13pm
Pensionarea la limita de varsta beneficiind de reducerea varstei standard de pensionare.
Cuantumul pensiei la limita de varsta depinde de numarul de ani cotizati si de veniturile obtinute pe toata perioada de cotizare. Orice reducere a varstei de pensionare atrage dupa sine o micsorare a stagiului de cotizare posibil de realizat si daca aceasta reducere nu este asociata cu reducerea stagiului complet de cotizare aceasta duce la diminuarea cuantumului pensiei.

Aceste reduceri ale varstei de pensionare sunt benefice pentru asiguratii care nu mai sunt angajati sau nu mai pot continua lucrul din diverse motive si sunt mai putin indicate pentru asiguratii care sunt angajati si care pot continua sa lucreze iar daca se pensioneaza nu pot cumula pensia cu venituri rezultate din munca.

Aceste reduceri ale varstei de pensionare neinsotite de reducerea stagiului complet de cotizare sunt

-Reducerea pentru stagiu in grupele I si II de munca conform vechii legi a pensiilor 3 / 1997 daca acestea au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.

-Reducerea pentru stagiu in conditii deosebite conform legii pensiilor 19/2000.

-Reducerea varstei de pensionare pentru femei in cazul nasterii si cresterii pana la 10 ani a mai mult de 3 copii.

2.Pensionarea la pensie anticipata sau anticipata partiala.

Acelasi lucru de la punctual 1 se poate spune si in acest caz adica:

Uzarea de dreptul de a cere pensionarea la pensie anticipata sau anticipata partiala este indicat sa se faca de cei care nu lucreaza sau nu mai pot lucra iar in caz contrar petentii sa fie in cunostinta de cauza ca realizeaza un stagiu de cotizare mai mic (cu pana la 5 ani) si in consecinta cuantumul pensiei va fi mai mic.

3.Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta.

In anumite situatii trecera de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se face cu reducerea cuantumului pensiei.

Aceasta se intampla daca pensia de invaliditate se obtine cand stagiul de cotizare este mai mic decat stagiul complet de cotizare.

Cauza este modul diferit de calcul al celor doua pensii.

Pensia de invaliditate se calculeaza asemanator pensiei la limita de varsta la calculul punctajului total dar diferit al calculului punctajului mediu al pensiei.

Punctajul mediu la pensia de invaliditate se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul de cotizare pana la iesirea la pensie.

Punctajul mediu la pensia la limita de varsta se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare.

In acest caz daca stagiul de cotizare la iesirea la pensia de invaliditate a fost mai mic decat stagiul complet de cotizare iar punctajul total creste putin la pensia la limita de varsta aceasta va fi mai mica decat pensia de invaliditate si este o greseala sa se faca cerere de trecere fara sa se consemneze ca se opteaza pentru mentinerea pensiei de invaliditate.

Din pacate nu toti functionarii Caselor de Pensii avertizeaza pensionarii care cer trecerea la pensie la limita de varsta de la pensie de invaliditate de un asemenea risc.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/24/2009 7:16am
Pentru Radu Sabina
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 17 septembrie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia in care pensia la limita de varsta este mai mica decat pensia de invaliditate apare cand pensionarul de invaliditate la iesirea la pesia de invaliditate nu are indeplinit stagiul complet de cotizare si i se mai acorda un stagiul potential (noi credem ca dv nu vi s-a acordat stagiu potential) . Acesta poate fi citit in ultima pozitie a punctului F din decizia de pensionare de invaliditate.
Dv nu va aflati in aceiasi situatie deoarece in 1998 aveati stagiul de cotizare de 29 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare de 27 ani si 10 luni.
Puteti face si dv o verificare simpla si anume: Cititi in decizia de pensie de invaliditate la punctual G si faceti impartirea “ numar puncte realizate : punctaj mediu” daca rezultatul acestei impartiri este = 27.8333 atunci este bine si pensia dv la limita de varsta va fi mai mare decat pensia actuala.
O alta verificare a faptului ca la data pensionarii de invaliditate ati avut stagiul de complet de cotizare depasit este ca dupa varsta de 53 ani si 11 luni nu trebuia sa va mai cheme la comisia de expertiza.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Ana la data: 03/04/2009 4:45am
Gen:F
Data nasterii:24.01.1956
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:

1-In cazul in care se iese la pensie de invaliditate (boala) gr.II , si e stagiul complet de cotizare plus 2 ani, (pensia anticipata fiind penalizata cu 24%) pensia de invaliditate se imparte la stagiul de 30 ani(legal) sau la tot stagiul tot de cotizare, respectiv ca exemplu, 32 ani?

2-Pensia de invaliditate e supusa vre-o unei forme de penalizare?

3-La posibila trecere la pensie limita de varsta , in cazul stagiului complet de cotizare, mai exista vre-o diferenta intre ele ?

4-Am cautat pe for actele necesare pentru dosar de pensionare. Pot fi puse undeva pe aici?
Multumesc!
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/04/2009 8:37am
Pentru Ana
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
1. In cazul dv punctajul realizat pe perioada de cotizare se imparte la stagiul complet de cotizare de 30 ani pentru determinarea punctajului mediu.
2. Pensia de invaliditate nu se supune penalizarii.
3. La trecerea la pensie la limita de varsta se ia in calcul perioada de pensie de invaliditate cu valoarea pensiei de invaliditate.
Nu ati specificat pentru ce fel de dosar de pensionare doriti sa va specificam. Aceste acte le gasiti pe site-ul CNPAS sau Caselor Judetene de Pensii (CJP).
Noi va indicam actele pentru dosarul de pensie la limita de varsta:
-Cerere pentru inscrierea la pensie la limita de varsta
-Carnetul de munca (original si copie)
-Alte acte privind vechimea in munca pentru stagii neiregistrate in carnetul de munca
-Adeverinte cu sporuri si adausurile de care ati beneficiat ( in afara sporului de vechime) si care nu au fost inscrise in carnetul de munca.
-Livret militar, daca este cazul (original si copie)
-Diploma de studii superioare, foaie matricola, daca este cazul (originale si copii)
-Adeverinte privind stagiile in grupele de munca, daca este cazul si daca nu sunt inscrise in carnetul de munca.
-Alte acte care considerati dv ca va aduc drepturi suplimentare.
Daca in prezent lucrati intocmirea si predarea dosarului de pensie cade in sarcina angajatorului , dv fiind obligata numai sa faceti cererea de pensionare.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Ana la data: 03/04/2009 12:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns si as mai avea o nelamurire ;sunt in cazul in care datorita sanatati pot sa ies la pensie pe caz de boala (ceea ce nu-mi doresc ) dar dupa raspunsul dv. perioada de pensie de invaliditate se ia in considerare ca perioada de contributie iar in acest caz, daca vreau sa trec la pensie limita de varsta...sa zicem mai tarziu de varsta standard(60 ani) mi se ia in considerare si dupa aceasta varsta pensia de invaliditate? ..Mai concret, trec la pensie normala la..65 ani din pensie invaliditate gr.II.
Multumesc !
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/08/2009 9:45am
Pentru Ana
La implinirea varstei standard de pensionare (in cazul dv 60 ani) trebuie sa optati fie la pensia la limita de varsta cu recalcularea pensiei fie sa ramaneti in continuare cu pensia de invaliditate daca este avantajoasa, insa dupa aceia nu mai puteti cere pensie la limita de varsta.
In cazul dv este avantajos sa cereti pensie la limita de varsta.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: ROSCA VIORICA la data: 03/12/2009 4:42pm
Gen:F
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:35 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:In primul rind vreau s-mi cer scuze pt.deranj.
In luna noiembrie 2008 am solicitat la C A S Iasi pensie anticipata partial.Am fost angajata la data de 21.07.1973,nu am avut intreruperi doar un somaj de 8 luni.La data de 24.02.2008 am primit decizia de pensionare si mi se comunica o vechime de 33 ani si 5 luni.Aproximativ 2 ani nu au fost luati in calcul .Nu stiu ce poate fi? Stiu ca 2 ani am lucrat la o firma care este prinsa in cartea de munca si vizata de I T M .Nu stiu daca administratorul firmei a onorat datoriile catre bugetul statului,dar mie mi s-a retinut din salariu.Poate fi si acest lucru un motiv ?.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns dearece mai am citeva zile la dispozitie pt. o contestatie la instanta judecatoresca,si nu as vrea sa pierd timp si bani la tribunal.Multumesc mult pt.un raspuns cit se poate de repede
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/14/2009 6:52am
Pentru Rosca Viorica.
Da din pacate este un motiv prevazut in legislatie de a nu fi recunoscut stagiul in cazul in care angajatorul nu a platit contributia.
Aceasta situatie este prevazuta in Ordinu Ministerului Muncii si Solidaritatii Socale nr 340/2001 prin care se aproba: Normele de aplicare a legii 19/2000 Pct 38 b cap A sect II, modificat prin ordinul Ministerului Muncii si Solidaritatii Socale nr 518/2001 punct 11 care are urmatorul continut:
In cazul in care contributia individuala de asigurari sociale a fost retinuta, iar angajatorul nu si-a platit contributia datorata conform legii pe o perioada mai mare de 6 luni considerate dupa data de 1 aprilie 2001 pana la data solicitarii dreptului, asiguratul nu poate beneficia de pensia anticipata sau de pensia anticipata partiala pana la achitarea integrala de catre angajator a contributiilor datorate si a majorarilor de intarziere aferente. In aceasta situatie asiguratul poate beneficia de pensie pentru limita de varsta, pensie de invaliditate si pensie de urmas in conditiile prevazute de lege.
In concluzie la pensia anticipata partiala acea perioada nu se ia in considerare in schimb se va lua la pensia la limita de varsta.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Gherasim Gheorghe la data: 03/26/2009 12:42am
Gen:M
Data nasterii:09.06.1949
Stagiul de cotizare:38ani
Alte date:
Intrebare:Lucrez în învăţămînt fără întrerupere la aceeaşi unitate şcolară din data de 01.06.1971.Doresc să mă pensionez anticipat parţial de la 01.09.2009.Cu ce procent mi se reduce valoarea punctului de pensie? Mulţumesc mult.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/27/2009 8:54am
Pentru Gherasim Gheorghe
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 09 martie 2014 adica dupa 09 martie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 34 ani si 6 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Diminuarea in cazul dv este interpretabila.
Interpretarea noastra este urmatoarea: Conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic aveti dreptul la pensie la limita de varsta la cerere cu 3 ani inainte de varsta prevazuta in legea 19/2000 de 64 ani si 9 luni adica in 09 martie 2011.
Conform art 51 alin (3) din legea 19/2000 nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale pentru reducerea de varsta prevazuta prin legi speciale. In acest sens noi credem ca legea 128/1997 face parte din legile speciale si deci nu se calculeaza diminuare pentru cei 3 ani.
In acest caz daca veti cere pensie anticipata in 01 septembrie 2009 aveti o anticipare de 19 luni si stagiul de cotizare mai mare cu peste 3 ani decat stagiul complet de cotizare.
In aceste conditii diminuarea pensiei anticipate partiale este de 6,65 %.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Ivan Vintilica la data: 03/28/2009 1:53am
Gen:Masculin
Data nasterii:13.07.1956
Stagiul de cotizare:24 ani
Alte date:14 ani 8 luni 27 de zile gupa2
Intrebare:Cand pot iesi la pensie ?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Mocanu Aurel la data: 03/28/2009 1:25pm
Gen:Masculin
Data nasterii:20.04.1956
Stagiul de cotizare:36 ani si 8 luni
Alte date:16 ani grupa2 de munca
Intrebare:Cand pot sa ies la pensie ?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Ivan Lucian la data: 03/29/2009 4:20am
Gen:Masculin
Data nasterii:14.03.1958
Stagiul de cotizare:21 ani
Alte date:15 ani si 5 luni grupa 1 de munca
Intrebare:Cand pot iesi la pensie ?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/29/2009 7:42am
Pentru Ivan Lucian
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 14 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa au a fost echivalate cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul de 15 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un total de 28 ani si 6 luni.
Exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 15 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani, adica la varsta de 59 ani si la stagiul complet de cotizare de 29 ani, pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta in 14 martie 2017 daca la data pensionarii indepliniti conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 29 ani.
Varianta 2
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru un stagiu in conditii deosebite intre 14 si 16 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 14 martie 2020 daca la data pensionarii indepliniti conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul variantei 2 puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 14 martie 2023 adica dupa 14 martie 2018 daca la data pensionarii indepliniti conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea de 3 ani, a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/29/2009 8:40am
Pentru Ivan Vintilica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 13 iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 14 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 27 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani, adica in 13 iulie 2018 daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 13 iulie 2021 adica dupa 13 iulie 2016 cand indepliniti conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea de 3 ani a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 03/29/2009 8:41am
Pentru Mocanu Aurel
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 20 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 40 ani si 8 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni, adica in 20 octombrie 2017 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Puteati cere pensie anticipata cu o anticipare de 5 ani fata de 20 aprilie 2021 adica dupa 20 aprilie 2016 cu conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 45 ani.
Pensia anticipata nu se diminuiaza.
Calculul varstei de pensionare
Scris de: Burlacu Dorinel la data: 04/01/2009 2:32pm
Gen:M
Data nasterii:1-Mar-1951
Stagiul de cotizare: peste 35 ani ( 40 ani vechime )
Lucrati in Grupa II: 28 ani, 9 luni, 1 zi
Alte date:
Intrebare: Va rog sa-m spuneti care este varsta de pensionare avand in vedere caracteristicile de mai sus?

Multumesc
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 04/03/2009 7:56am
Pentru Burlacu Dorinel
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 28 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 47 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni, adica in 01 septembrie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: musca dumitru la data: 04/13/2009 8:11am
Gen:m
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1. Pentru un stagiul de 7ani in gr I si 5 ani si 27 zile in gr II(efectuati intre 1980- 1997), de cat spor de vechime beneficiez?
2. Dar numai de un stagiu de 1an 9 luni si 24 zile gr I(1980-1982)?

De acest spor de stagiu se tine cont la pensia anticipata partial? adica se cumuleaza pentru a putea realiza stagiul complet de cotizare necesar?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 04/13/2009 9:16am
Pentru Musca Dumitru
Sporul de vechime pentru stagiile in grupele de munca I si II se acorda conform art 16 din legea 3/1977 daca aveti stagiul cumulat in cele doua grupe mai mare de 5 ani. Sporul de vechime este de 6 luni pentru fiecare an complet lucrat in gr I si de de 3 luni pentru fiecare an complet lucrat in gr II.
In aceste conditii dv veti avea urmatoarele sporuri :
-In cazul 1 aveti un spor de vechime de 3 ani si 6 luni pentru stagiul lucrat in gr I si un spor de vechime de 1 an si 3 luni pentru stagiul lucrat in gr II. In total cumulati un spor de vechime de 4 ani si 9 luni.
-In cazul 2 nu aveti nici un spor deoarece stagiul in grupele de munca I si II este sub 5 ani.
Acest spor de vechime pentru grupele de munca I si II este luat in calculul vechimii pentru deschiderea dreptului la pensia anticipata partiala.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Nagy M.J la data: 04/13/2009 3:24pm
Gen:f
Data nasterii:1951 martie 02
Stagiul de cotizare:realizat:35ani8zile(conditii normale 28 ani 8 luni 13 zile+ stagiu asimilat 6 ani facultate+stagiu asim.concediu medical 3 luni 25 zile)
Alte date:puncte realizate:36.99781 , punctaj mediu :1.35358
Intrebare:In noiembrie 2009 pot intra la pensie pt.limita de varsta.
Va rog frumos sa-mi spuneti, cand trebue sa depun cerere si daca pot spera ca pensia pt. limita de varsta va fi mai mare decat cea de invaliditate gradul 2(grad doi timp de 3 ani).
Va multumesc anticipat,cu ctima :Nagy M.
Pagina curenta: 3 din 17 Mergi la pagina: 1 2 3 4 5 ... 15 16 17