Subiect "Calcul pensie urmaÈ™" Deschis de Munteanu Elena la data: 06/28/2019 5:31pm
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Calcul pensie urmaÈ™
Scris de: Munteanu Elena la data: 06/28/2019 5:31pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua! Am optat pentru cea mai avantajoasă pensie, adică cea de urmaș de la tatăl meu, iar suma stabilită pentru cuantumul pensiei mi s-a parut mică, tatăl meu fiind fost lucrător la CFR, având și grupa 1 de munca 22 ani, așa că am facut contestație. În urma recalcularii s-au mai adăugat 93 lei la pensie. Cum pot să aflu dacă s-a calculat corect? Nu am solicitat încă un buletin de calcul. Aș putea să folosesc programul de calcul, având copie de pe cartea de muncă a tatălui? Multumesc!
Re: Calcul pensie urmaÈ™
Scris de: Munteanu Elena la data: 07/08/2019 2:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns! Sumele au fost acordate din 1993. În tabelul de calcul, la punctajul mediu anual, trec punctajul din decizia tatălui?
Re: Calcul pensie urmaÈ™
Scris de: Munteanu Elena la data: 07/08/2019 2:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sumele au fost acordate începând cu anul 1993. În programul de calcul, la punctajul mediu anual, trec punctajul din decizia tatălui, din 2004? Multumesc!
Re: Calcul pensie urmaÈ™
Scris de: Munteanu Elena la data: 07/08/2019 5:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am scos buletinul de calcul si nu am văzut să fie introdusă grupa de munca a-I-a pana in 2002, nici un spor nu s-a mai trecut din 2001 până în 2002. De asemenea, nici sporul de 15% de condiții grele de muncă nu s-a introdus.
Re: Calcul pensie urmaÈ™
Scris de: la pensie la data: 07/09/2019 4:24am
Sumele primite in anul 1993 sunt compensatii acordate pentru cresterea unor preturi si se iau in calcul. Se vor introduce in coloana sporuri cu valoare fixa.
In programul de calcul nu introduceti punctajul mediu anual al tatalui. Dv ati facut acest calcul pentru determinarea corecta a punctajului mediu al pensiei tatalui iar pentru a determina punctajul mediu al pensiei de urmas impartiti la 2 punctajul mediu anual al pensiei tatalui.

Pentru anumite erori pe care le-ati observat in buletinul de calcul va adresati la casa de pensii. Presupunem ca sporurile nu au mai fost evidentiate separat dupa 01 aprilie 2001 pentruca acestea au fost incluse in salariu.
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2