Subiect "Mentiuni buletin de calcul decizie" Deschis de Florica la data: 01/26/2020 4:02am
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Mentiuni buletin de calcul decizie
Scris de: Florica la data: 01/26/2020 4:02am
Buna ziua

Intrebarea mea se refera la modul de evidentiere a perioadelor de activitate in buletinul de calcul, mai concret, am observat ca pentru majoritatea anilor evidenta s-a facut per luna (ex. 01.11.1977- 01.12.1977), insa, sunt si perioade in care sunt trecute pe aceasi coloana luni cumulate (ex. 01.07.1994 - 01.10.1994). Initial, am crezut ca "de vina" este schimbarea sumei contributive, insa, aceasta a fluctuat si cand s-a facut evidentiere per luna.

Adunand toate aceste luni "cumulate" rezulta un total de cca 22 luni.

Deoarece nu inteleg motivul pentru care nu s-a facut evidentiere per luna pentru toti anii si nefiind convinsa ca aplicatia "tine minte" aceste cumulari cand da rezultatul final ma intreb daca, din totalul stagiului calculat, lipsesc sau nu cele 22 luni "cumulate" si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta sa inteleg acest lucru, deoarece ar putea influenta atat stagiul cat si punctajul.

Va multumesc pentru amabilitate si timpul acordat!
Re: Mentiuni buletin de calcul decizie
Scris de: Florica la data: 02/04/2020 3:05am
Sincer, imi pare rau ca am abuzat de amabilitatea si timpul dvs si imi dau seama ca uneori prea multe amanunte mai mult complica cand intrebarea poate sa sune simplu, asa:

P1 + P2 + P3 = P4
daca
P1 = 01.08.1984 - 01.10.1984 (a/l/z ??)
P2 = 05.10.1992 - 01.12.1993 (a/l/z ??)
P3 = 30 ani 2 luni 3 zile
cat reprezinta P4 = ??? (a/l/z)

Va multumesc pentru multele raspunsuri deja oferite si va asigur, in continuare, de toata gratitudinea mea!

Si o sugestie, daca imi permiteti.
Dati oamenilor posibilitatea sa va ofere si ei sprijinul in perfectionarea programului cu acele subprograme de care aveti nevoie astfel incat sa poata obtine si singuri raspunsuri la astfel de intrebari.
La cati beneficiari de servicii aveti cred ca mare parte din acele programe ar fi putut fi deja implementate, caci, cei ce apeleaza la serviciile dvs. stiu ca acest lucru este in beneficiul lor si, daca le-ati oferi mijloacele tehnice s-o faca, ar aprecia si in mod concret efortul dvs.

Cu stima, Florica
Re: Mentiuni buletin de calcul decizie
Scris de: la pensie la data: 02/07/2020 4:48am
Regretam ca va raspundem cu intarziere la ultimul mesaj al dv.
In privinta calculului propus de dv calculul nostru este urmatorul :
P1 - 2 luni
P2 - 1 an/ 1 luna/ 26 zile
P3 - 30 ani/ 2 luni/3 zile
P4 - P1 + P2 + P3 + 31 ani/ 5 luni / 29 zile

In privinta ajutorului dat de catre alte persoane nu este asa de simplu ca sa poata fi dat.
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2