Subiect "Diferite recalculări" Deschis de Constanta la data: 04/05/2024 10:00am
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/05/2024 10:00am
1). Din ce cauză nu se emit deciziile de recalculare a pensiilor pentru limită de vârstă, ca urmare a realizării unui stagiu de cotizare, solicitate în baza Legii nr. 263/2010 aferente a două cereri depuse în ultimele 5, respectiv 3 luni?


2). Recalcularea potrivit Legii nr. 360/2023, va ține cont de evaluarea pensiilor aflate în plată la data de 31 august 2023.

La recalcularea ce se va face potrivit Legii nr. 360/2023 se va ține cont de cererea de recalculare făcută potrivit Legii nr. 263/2010 chiar dacă cererea este făcută după data de 31.08.2023 ?


3). Deține cineva Ordinul președintelui CNNP nr. 108/2021 potrivit căruia se face evaluarea pensiilor necesară recalculării potrivit Legii nr. 360/2023 ?

De ce acest ordin nu este public?????
De acest ordin depind toate pensiile ce se vor recalcula conform noii legi!
Nu trebuie să știe și pensionarii "cum se face" pentru a putea contesta "ceea ce se face" când vor primi faimoasa decizie în baza căreia se vor face recalculările pe noua lege?

De ce atâta secretomanie când interesul este atât de general?
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 8:39am
Și ce să facă?! Dacă nu faci contestație în termen la decizia de pensionare, rămâne definitivă. Ar fi fost posibil, ca în termen, de la publicarea în monitorul oficial al sentinței civile să se facă contestație. Nu ai acționat când trebuia, ai pierdut trenul!
Re: Diferite recalculări
Scris de: la pensie la data: 04/07/2024 10:56am
- Prima intrebare nu credem ca este potrivita sa fie pusa pe acest forum pentruca cei care vrem sa analizam intrebarea nu avem nicio data relevanta care pote sa fie analizata. Consideram ca intrebarea trebuie pusa Casei de pensii, dand datele necesare identificarii cererii de recalculare.
- Recalculare pensiilor emise conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 vor fi facute si daca cererile sunt depuse dupa data de 31 august 2024, daca in perioada de recalculat aceasta lege a fost in vigoare.
In aceasta privinta putem cita recalcularea pensiilor in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor prevazuta la art 155 din legea pensiilor 360/2023, pentru salariile brute castigate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001
- Nu avem competenta sa analizam daca Ordinul presedintelui CNPP 108/2021 trebuia sa fie publicat in MO insa avand in vedere ca acest ordin este emis de un conducator al unei intreprinderi si ca acesta nu avea competenta de a modifica prevederile legale ci numai de a stabili reguli de ordine interioara nu consideram ca acest ordin trebuia publicat in MO.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Apostol Petru la data: 04/07/2024 4:31pm
la pensie :
- Prima intrebare nu credem ca este potrivita sa fie pusa pe acest forum pentruca cei care vrem sa analizam intrebarea nu avem nicio data relevanta care pote sa fie analizata. Consideram ca intrebarea trebuie pusa Casei de pensii, dand datele necesare identificarii cererii de recalculare.
- Recalculare pensiilor emise conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 vor fi facute si daca cererile sunt depuse dupa data de 31 august 2024, daca in perioada de recalculat aceasta lege a fost in vigoare.
In aceasta privinta putem cita recalcularea pensiilor in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor prevazuta la art 155 din legea pensiilor 360/2023, pentru salariile brute castigate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001
- Nu avem competenta sa analizam daca Ordinul presedintelui CNPP 108/2021 trebuia sa fie publicat in MO insa avand in vedere ca acest ordin este emis de un conducator al unei intreprinderi si ca acesta nu avea competenta de a modifica prevederile legale ci numai de a stabili reguli de ordine interioara nu consideram ca acest ordin trebuia publicat in MO.

Care competenta, breee...
art. 9 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 118/2012, se stabileşte că “ordinele şi deciziile cu caracter normativ ale preşedintelui CNPP se publică în Monitorul Oficial al României"...
cati infiltrati mai sunteti(si)pe acest site?...
baaaa...nu va mai ajung specialeleeeee...
Re: Diferite recalculări
Scris de: luciana la data: 04/08/2024 3:18am
Poate va ajuta materialul de la adresa
https://hr.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/52/2022/12/Material-Pensii.pdf
Re: Diferite recalculări
Scris de: GicaH la data: 04/08/2024 4:16am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: Acest document sta la creerea bazei de date pentru recalculare pensie 360/2023
Intrebare:
ORDIN nr. 487 din 31 mai 2021 privind efectuarea operaţiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023 EMITENT • MINISTERUL MUNCII ŞI PROTECŢIEI SOCIALE Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 609 din 18 iunie 2021 Data intrării în vigoare 18-06-2021


Problema este ca doar s-au angajat 1000 de functionari la CJPuri pe pile, nu au facut nimic, cum nu au făcut nici in 2010 cu scanarea carnetelor de munca, au tras de timp doar pentru a aduce aplicarea unei legi in an electoral.
Daca doriti sa vedeți ce au facut, creati-va cont la CNPP si cereti acte(documentele) din carnetul de munca si o sa vedeti ca nu exista nimic in evidenta inainte de 01.04.2001, chiar daca sunteți pensionat si a-ți depus toate actele. U am cont din anul 2015, cu 5 ani înainte de pensionare.
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2