Subiect "Pensie anticipata" Deschis de VALENTINA la data: 05/15/2012 3:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: VALENTINA la data: 05/15/2012 3:36pm
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:25.09.1981-30.06.2010 Total ani munca:28 ani,9 luni,5 zile.
Alte date:Intre 25.09.1981-24.08.1995,grupa a 2-a de munca in procent de 100% Total ani grupa a 2-a:13 ani,11 luni
Intrebare:Buna ziua.As dori sa va rog sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari.In legatura cu stagiul complet de cotizare.Nu stiu care este stagiul complet de cotizare,avand in vedere varsta mea si anii lucrati.De aceea am incheiat cu Casa Teritoriala de Pensii Bucuresti ,un contract de asigurare sociala,incepand cu luna octombrie 2011,unde platesc in fiecare luna suma de 232 lei.As dori sa va rog sa imi spuneti cati ani am de cotizare pana acum, in functie de anii lucrati specificati mai sus si de grupa a 2-a,cati ani de cotizare ar trebui sa am in total,pentru a afla cati ani ar mai trebui sa platesc la casa de pensii,accea suma,pentru a face stagiul complet de cotizare.As mai dori sa stiu daca acesti ani,cat platesc la casa de pensii ,se adauga la vechimea totala (banuiesc ca da,dar as dori sa imi confirmati si dvs).
As mai dori sa stiu,tinandu-se cont,bineanteles de anii lucrati in grupa a 2-a,la ce varsta as avea dreptul sa ies la pensie anticipata partial(si cu ce diminuare),la ce varsta ,la pensie anticipata(si cu ce diminuare,daca exista)si in final la ce varsta,as iesi la pensie la limita de varsta.
Va multumesc foarte mult.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/16/2012 6:35am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 13 ani completi in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 13 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 2 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 11 luni adica in 17 ianuarie 2023 daca atunci aveti stagiul de cotizare de cel putin 33 ani (inclusiv sporul de nechime pentru stagiul in grupa de munca), adica va lipseste un an.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 57 ani si 5 luni adica in 17 iulie 2020 daca atunci aveti stagiul de cotizare intre 33 si 41 ani (inclusiv sporul de nechime pentru stagiul in grupa), la aceiasi varsta sau dupa, puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, daca atunci aveti stagiul de cotizare de 41 ani
Deci ramane sa hotarati dv daca dupa un an de cotizare prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii nu mai continuati cotizarea. In acest caz aveti dreptul la datele precizate mai sus pensie pentru limita de varsta cu reducerea vrstei de pensionare si a pensiei anticipate partiale, diminuata.
Ceiace va putem preciza noi ca dupa opinia noastra la hotararea pe care o luati sa aveti in vedere ca prin contractul pe care l-ati incheiat se socoteste intreaga perioada platita ca stagiu de cotizare insa la punctajul pensiei aceasta perioada are o contributie mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1