Subiect "recalculare pensie anticipata partiala" Deschis de Nechita Adela la data: 05/16/2012 3:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie anticipata partiala
Scris de: Nechita Adela la data: 05/16/2012 3:33am
Gen:F
Data nasterii:16.09.1956
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial in martie 2012.Pe parcursul activitatii de salariat am castigat in instanta niste procese privind acordarea unor drepturi salariale restante solutionate la Tribunal din care s-au retinut toate contributiile catre stat ,dar care nu au fost trecute in cartea de munca.Am obtinut la cerere, de la intreprindere adeverinte din care rezulta sumele castigate si contributiile virate catre stat.Deoarece aceste adeverinte nu mi-au venit in timp util la data depunerii dosarului,dupa primirea deciziei de pensionare (dupa 20 zile)am solicitat casei de pensii RECALCULAREA PENSIEI ANTIPATE PARTIALE luand in considerare si aceste drepturi salariale.Am primit raspuns ca de aceste sume se va tine cont la implinirea varstei standard de pensionare .Este conform legii??
Re: recalculare pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/17/2012 7:53am
Nu avem elementele de analiza sa vedem daca cei de la casa de pensii au procedat corect deoarece nu ati precizat pentru ce perioada ati primit drepturile in discutie.
Daca drepturile nu se refera la o perioade de stagiu asimilat ci la o perioada efectiv lucrata atunci conform art 107 alin (3) puteti cere recalcularea pensiei “prin adaugarea veniturilor prevazute de lege nevalorificate la stabilirea acesteia”
Daca nu vi se aproba cererea de recalculare faceti o contestatie catre Comisia centrala de contestatii si o depuneti tot la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1