Subiect "Punctaj concediu medical" Deschis de Aurel la data: 05/18/2012 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj concediu medical
Scris de: Aurel la data: 05/18/2012 6:35am
Gen:M
Data nasterii:05.03.1961
Stagiul de cotizare:33 ani 10 luni
Alte date:Am avut concediu medical 9 luni in 2011(martie-noiembrie).Avand in vedere ca am avut dubla fractura la picior(in afara orelor de servici)cele 9 luni se considera stagiu ca si cum as fi lucrat? Mi-ati raspuns ca la calculul punctajului pe perioada concediului medical se ia venitul pentru care se plateste CAS.Cei de la biroul personal al intreprinderii mi-au spus ca dupa primele 30 zile de concediu medical mi s-a suspendat contractul de munca pana in decembrie 2011, cand am revenit la serviciul initial.Va transmit datele de pe fluturasul de salar din iunie 2011 ( in lei ):
- Concediu medical (21 zile): 3408
- Alte drepturi (din contractul de munca) : 98
- Venit brut : 3506
- Pensie suplimentara : 85
- Ajutor somaj : 1
- Asigurari sanatate : 5
- Impozit : 0 (sunt scutit de impozit)
- Salar net : 3415
Mentionez ca salariile in cele 9 luni mi-au fost virate lunar pe cardul de salarii al intreprinderii.

Intrebare: Avand datele din iunie 2011 va rog sa-mi spuneti,concret,cum se calculeaza punctajul pe iunie 2011 si cat este?
Re: Punctaj concediu medical
Scris de: la pensie la data: 05/22/2012 12:42am
Situatia dv este neclara si fie din necunoastere fie din cauza ca aveti anumite retineri nu aduceti elementele necesare clarificarii.
Pentru noi este neclar motivul pentru care ati primit o asa perioada mare concediu medical fara a va pensiona cu pensie de invaliditate.
Deasemeni si datele de pe fluturas ridica un semn de intrebare deoarece contributie pentru pensie suplimentara s-a platit numai pana in 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
Punctajul lunar pe luna iunie 2011 se calculeaza impartind venitul brut la salariul mediu pe economie care in acea luna a fost de 2026 si rezulta 1,73050 puncte.
Pentru perioada dupa aprilie 2001 va puteti clarifica situatia stagiului si a punctajelor obtinute cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare” si pentru o suma modica veti primi o situatie cu aceste date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1