Subiect "calcul punctaj pensie suplimentara" Deschis de haralambie daniel la data: 05/20/2012 9:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: haralambie daniel la data: 05/20/2012 9:36am
Buna ziua. As dori sa stiu si eu cum se calculeaza punctajul aferent pensiei suplimentare? Mai exact, procentii prevazuti la art. 168 alin. (1) din legea 263/2011 se aplica la punctajul lunar obtinut din salariul de baza sau la punctajul total lunar obtinut din insumarea salariului de baza, a sporurilor si a punctajului din grupele superioare de munca?

Programul de calcul al pensiilor existent pe site-ul dvs. calculeaza automat punctajul aferent pensiei suplimentare sau trebuie calculat si introdus de mine in casuta cu sporuri procentuale? Multumesc.
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 05/22/2012 4:27am
Punctajul pentru pensia suplimentara prevazut la art 168 din legea pensiilor 263/2010 se calculeaza aplicand procentele specificate la acest articol punctajului lunar calculat la intregul venit lunar (salariul tarifar plus sporurile cu caracter permanent)
Programul nostru de pe site calculeaza acest punctaj suplimerntar in mod automat si nu trebuie sa introduceti nimic suplimentar.
In privinta punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca acesta nu este calculat automat de catre programul de calcul de pe site dar pana la actualizarea programului va putem calcula noi acest punctaj dupa ce introduceti corect celelalte date si ne indicati perioada lucrata in grupa de munca si grupa de munca.
In ceiace priveste aplicarea procentelor pentru pensie suplimentara punctajului pentru grupele de munca si invers procentele pentru grupa de munca punctajului pentru pensie suplimentara prevederile legii si normele de aplicare nu sunt clare. Noi credem ca este corect ca procentele pentru pensie suplimentara nu se aplica punctajului suplimentar pentru grupa de munca si majorarea punctajului pentru grupele de munca nu se aplica punctajului pentru pensia suplimentara.
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: Haralambie Daniel la data: 05/22/2012 7:13am
Multumesc frumos. Mi-ati raspuns la toate intrebarile la care am avut nelamuriri. Eu am calculat deja toate veniturile, inclusiv sporuri si grupa. Daca pensia suplimentara este calculata automat de program, inseamna ca am terminat de introdus datele.
Multumesc mult inca o data.
Cu toata stima din partea mea.
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 05/23/2012 1:35am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul de pe site si avem urmatoarele observatii :
1- Ati introdus spor pentru grupa de munca (25 % si probabil si 50 %) in coloana sporuri in %. Acest mod de calcul introduce eroarea ca punctajul pentru pensia suplimentara se aplica si punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si va creste putin pensia.
Deoarece programul nostrum de calcul nu a fost adaptat calculului punctajului pentru stagiul in grupa de munca presupunem ca este mai corect sa nu introduceti sporurile de 25 % si 50 % pentru stagiile in grupele de munca ci numai celelalte sporuri. Daca ne comunicati noua stagiile lucrate in grupele de munca (luna/an) noi va calculam punctajul pentru grupa de munca (calculat fara influenta puntajului pentru pensia suplimentara) si vi-l comunicam iar dv il introduceti in pagina de intrare in caseta corespunzatoare.
2 – Ati introdus sporuri si dupa septembrie 1992 data de la care sporurile trebuiau introduse in salariu si pentru a fi luate in calcul trebuie sa prezentati adeverinta cu aceste sporuri.
3 - Baza de calcul a punctajului pensiei o gasiti mai desvoltat pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: haralambie daniel la data: 05/25/2012 10:58am
Multumesc pentru lamuriri suplimentare. Calculul penisie a fost facut pe numele Macar Feodor care este salvat pe site-ul dvs. Intr-adevar, am introdus grupa (a II-a) la sporuri. Pentru perioada ulterioara anului 1992, au existat adeverinte. Voi reveni cu detalii exacte si adeverintele de sporuri scanate pe mailul dvs., pentru ca dvs. sa le calculati.
Multumesc anticipat.
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: haralambie daniel la data: 05/28/2012 9:02am
Am transmis informatiile detaliate pe mail. Multumesc anticipat.
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: haralambie daniel la data: 06/09/2012 1:52pm
Buna seara,

Ati putea sa imi spuneti daca sporurile inscrise in adeverintele pe care vi le-am trimis pe mail sunt sporuri permanente? Multumesc anticipat.
Re: calcul punctaj pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 06/11/2012 1:11am
Regretam ca nu va putem ajuta deoarece nu am primit pe mail adeverintele dv. Nu trebuie sa ne trimiteti aceste adeverinte. Daca nu ati reusit sa va lamuriti dupa indrumarile date de noi pe pagina cu explicatii privind baza de calcul a punctajului pensiei precizati denumirea sporului si daca l-ati primit constant fie in % aplicate salariului tarifar fie in suma fixa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1