Subiect "Pensionare la limita de varsta sau anticipata - penalizari?" Deschis de Daniel Enoiu la data: 05/20/2012 5:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare la limita de varsta sau anticipata - penalizari?
Scris de: Daniel Enoiu la data: 05/20/2012 5:49pm
Gen:M
Data nasterii:14.06.1953
Stagiul de cotizare:40ani 8 luni si 10 zile
Alte date:Gr. II (100%) 23 ani 11 luni si 25 zile
Intrebare:Doresc sa stiu daca la 1 iulie 2012 indeplinesc conditiile de pensionare pentru limita de varsta, iar in situatia in care aceste conditii nu sunt indeplinite si eu totusi solicit pensionarea incepand cu 1 iulie 2012, ce diminuari (penalizari) sunt aplicate pentru pensionare anticipata. Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
Re: Pensionare la limita de varsta sau anticipata - penalizari?
Scris de: la pensie la data: 05/22/2012 4:31am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 23 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 5 luni
Pentru stagiul de 23 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 14 iunie 2013.
Anticiparea de 5 ani pentru pensie anticipata nu se cumuleaza cu reducerea vartei de pensionare pentru grupa de munca si deci pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine tot la varsta de 60 ani adica in 14 iunie 2013. Aceasta pensie devine avantajoasa numai in cazul in care nu vi se recunoaste o perioada de minim 22 ani in gr II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1