Subiect "pensia de boala" Deschis de Seftiuc Ioan la data: 05/21/2012 7:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de boala
Scris de: Seftiuc Ioan la data: 05/21/2012 7:31am
Gen:masculin
Data nasterii:05 01 1969
Stagiul de cotizare:26 ani 6 luni plus 5 ani grupa
Alte date:salariat
Intrebare:am diabet tip 1 insulino dependent cum pot iesi la pensie de boala sau daca am dreptul la pensie
Re: pensia de boala
Scris de: la pensie la data: 05/22/2012 7:57am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca, in 05 ianuarie 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece nu ati precizat grupa de munca nu va putem preciza nici sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca nici daca aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala numai dupa varsta de 60 ani daca atunci indepliniti si conditia de stagiu de cotizare (35 sau 43 ani )
La varsta dv pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 17 ani (conditie pe care o indepliniti) si sa fiti incadrat de comisia de expertiza a capacitatii de munca in unul din cele trei grade de invaliditate. Pentru a va fi expertizata capacitatea de munca trebuie sa va adresati comisiei de expertiza a capacitatii de munca care se afla constituita in cadrul Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv, aducand argumentele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1