Subiect "pensie comunitara" Deschis de Morosanu Carmen la data: 05/22/2012 4:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie comunitara
Scris de: Morosanu Carmen la data: 05/22/2012 4:22am
Gen: M
Data nasterii: 30 aprilie 1950
Stagiul de cotizare in acest moment: 28 ani in Romania + 10 ani in Ungaria

Alte date:
Sotul meu are dreptul, conf legislatiei romanesti, sa ceara pensie anticipata partial din Romania daca se aduna la anii lucrati in Romania si stagiul de cotizare din Ungaria. Va continua sa lucreze pina la virsta de 65 de ani, adica inca 3 ani, cind stagiul complet de cotizare va fi 28 in Romania + 13 ani in Ungaria = 41

In Ungaria, pt a iesi la pensie, trebuie sa ai 62 de ani si stagiul minim de cotizare 20 ani.

Intrebare:

1. Credeti ca este mai avantajos sa ceara pensie anticipata partial din Romania in acest moment sau sa astepte pina la virsta de 65 de ani? Exista o diferenta in cuantumul pensiei finale? Stiu ca se aplica o diminuare pt pensia anticipata dar ma refer la pensia de virsta.

2. In Ungaria, are un salariu mare si contributia pt pensie e tot f mare. Se regaseste acesta contributie din Ungaria in cuantumul pensiei sau se ia in considerare numai la calcularea stagiului de cotizare? Ma gindesc, ca tot ce a contribuit la sistemul de pensii din Ungaria nu ii va mari pensia.
Nu inteleg cum se calculeaza cuantumul pensiei pt anii lucrati in Ungaria.
Re: pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 05/23/2012 3:42am
Situatia sotului nu este favorabila calculelor dv.
Pensia comunitara se acorda astfel.
Daca un cetatean al UE are lucrate stagii de cotizare in doua tari ale acestei uniuni i se calculeaza pensia din doua componente corespunzatoare celor doua stagii lucrate in fiecare tara si se transmite in tara de domiciliu. Aceste componente se calculeaza conform legislatiei din tara in care a lucrat recunoscanduse reciproc numai stagiul necesar deschiderii dreptului la pensie din fiecare tara. Din pacate aceasta recunoastere nu se face si pentru pensia anticipata partiala.
In Romania.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere sotul dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru pensie pentru limita de varsta nu are nevoie de recunoasterea stagiului din Ungaria deoarece are stagiul minim lucrat.
Are dreptul dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata daca indeplineste doua conditii: sa aiba varsta peste 60 ani si stagiul de cotizare de 35 ani. Din pacate din cauza ca la pensia anticipata partiala nu se recunoaste stagiul cotizat in Ungaria nu poate beneficia de aceasta pensie.
In Ungaria poate beneficia de pensie conform legislatiei de acolo deoarece pentru deschiderea dreptului de pensie i se recunoaste stagiul cotizat in Romania.
Mai multe informatii utile gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii (CNPAS) la adresa de mai jos :
http://www.cnpas.org/
unde accesati paginile:
- Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Acorduri bilaterale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1