Subiect "Handicap" Deschis de Ovidiu la data: 05/22/2012 5:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Handicap
Scris de: Ovidiu la data: 05/22/2012 5:23am
Gen:M
Data nasterii:15.03.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin la postarea anterioara cu mai multe date:sunt tatal uni copil in varsta de 16 ani cu diagnostic distrofie musculara si detinator de certificat de handicap grav. Eu sunt salariat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata la o mare societate de stat (CFR Marfa). Am solicitat suspendarea contractului individual de munca pana la implinirea de catre copil a varstei de 18 ani, eu nefiind asistent personal iar copilul beneficiaza de indemnizatia de insotitor. As dori sa stiu, in aceste conditii, daca se ia in considerare perioada de suspendare ca fiind vechime in munca, daca se vireaza sume la fondul de pensii pe perioada suspendarii contractului de munca si orice alt amanunt demn de luat la cunostinta. Va multumesc.
Re: Handicap
Scris de: la pensie la data: 05/23/2012 3:45am
Ne pare rau dar completarile aduse de dv nu modifica raspunsul anterior Adica nu beneficiati de stagiu de cotizare pe perioada in care dv nu beneficiati de venituri (indemnizatia de insotitor este primita de copil) pentru care platiti contributie de asigurari sociale, CAS (indemnizatia de insotitor este primita de copil).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1