Subiect "la ce trebuie certificat de casatorie si hotarare de divort" Deschis de maria la data: 05/23/2012 5:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce trebuie certificat de casatorie si hotarare de divort
Scris de: maria la data: 05/23/2012 5:20pm
Gen:Feminin
Data nasterii:02.09.1950
Stagiul de cotizare:peste 25 ani de profesorat universitar
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Mi-am depus dosarul pentru pensionare si dupa 3 luni a sosit o scrisoare acasa prin care sunt somata sa atasez la dosar copie si original dupa certificat de casatorie si hotarare de divort a primei mele casatorii. Eu momentan, ma aflu in strainatate iar actele cerute nu le mai am. Scrie ca neprezentarea acestor acte duce la imposibilitatea de solutionare favorabila a dosarului. Unde scrie in lege ca trebuie sa depun si aceste hartii?
Re: la ce trebuie certificat de casatorie si hotarare de divort
Scris de: la pensie la data: 05/24/2012 1:41pm
Actele care trebuie sa fie incluse in dosarul de pensionare sunt nominalizate in art 76 alin (1) din Normele de aplicare a prevederilor legii pensiilor 263/2010 aprobate prin Hotararea de Guvern 257/2011.
Actele nominalizate de dv trebuie sa intelegeti ca sunt cerute justificat numai pentru a face legatura intre actele depuse la dosar si care sunt eliberate pe nume diferite conform cu starea civila a dv din perioada respectiva. Pentru un barbat care poarta acelasi nume de la nastere pana la pensionare i se cere un singur act de identitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1