Subiect "cand ma pot pensiona" Deschis de vasilica la data: 05/24/2012 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ma pot pensiona
Scris de: vasilica la data: 05/24/2012 5:14am
Gen:F
Data nasterii:26/01/1961
Stagiul de cotizare:32ani si 3luni
Alte date:14 ani si 6 luni conditii speciale, 17 ani si 8 luni conditii deosebite
Intrebare:Am doua intrebari:
CAND MA POT PENSIONA CONFORM LEGII263/2010?
CAND AR TREBUII SA DEPUN DOSARUL PENTRU PENSIONARE LA CASA DE PENSII? In orasul meu nu a dorit nimeni sa-mi dea informatii.
Re: cand ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 05/25/2012 3:18am
Dati-ne voie sa nu va credem ca nimeni din Pitesti nu a vrut sa va ajute, poate nu ati cautat dv deajuns.
Daca datele sunt corecte situatia se prezinta astfel.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 26 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiile dv in grupele de munca beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 3 luni.
Deasemeni pentru aceleasi stagii de munca corect ar trebui sa beneficiati de urmatoarele reduceri ale varstei de pensionare :
- Pentru stagiul de 14 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 7 ani.
- Pentru stagiul de 18 ani in conditii deosebite (stagiul a fost completat cu 4 luni nevalorificate din stagiul in conditii speciale) beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 4 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 11 ani si aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 51 ani
In cazul in care functionarii de la Casa de pensii nu vor calcula cum am facut noi si nu vor completa stagiul in conditii deosebite atunci pentru stagiul de 17 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 3 ani si 6 luni. Aceasta reducere adunata cu 7 ani pentru stagiul in conditii speciale beneficiati de o reducere totala a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani si 6 luni adica in 26 iulie 2012.
Dosarul de pensie se depune in data cand se deschide dreptul la pensie. In cazul dv avand in vedere cele spuse mai sus va sfatuim sa incercati sa-l depuneti atunci cand este gata si cand doriti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1