Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Marioara la data: 05/24/2012 3:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Marioara la data: 05/24/2012 3:51pm
Gen:F
Data nasterii:01-07-1955
Stagiul de cotizare:32ANI
Alte date:in perioada 04-05-2009pana in data de 04-05-2011 am lucrat cu contract de munca perioada nedeterminata la o firma srl
Intrebare:in aceasta perioada, firma aceasta nu si-a achitat, catre agentia nationala de administrare fiscala,contributia de asigurari sociale datorata de angajator.intrebare:daca la implinirea varstei de pensie limita de varsta,mi se ia in calacul perioada cat am lucrat la aceasta firma.Multumesc
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/25/2012 4:16am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de 15 ani.
Situatia stagiului de cotizare pe perioada mentionata de dv este incerta si din aceasta cauza va vom explica modul de calcul.
Perioada mentionata de dv se imparte in doua, dupa legea pensiilor care era in vigoare in acea perioada astfel :
- Perioada inainte de 01 ianuarie 2011 cand a fost in vigoare legea pensiilor 19/2000.
In aceasta perioa angajatorul era obligat sa plateasca la Casa de pensii propria contributie de asigurari sociale si pe cea retinuta de la angajat.
Daca angajatorul nu a platit contributia de asigurari sociale la Casa de pensii aceasta are obligatia sa faca toate demersurile necesare pentru recuperarea contributiilor de la angajator inainte ca aceste sa fie prescrise (prescrierea se face dupa 3 ani)
Daca angajatorul nu a platit contributiile si Casa de pensii nu a reusit sa le recupereze si aceste datorii s-au prescries angajatului i se recunoaste numai o treime din stagiul de cotizare
- Perioada dupa 01 ianuarie 2011in care a intrat in vigoare legea pensii;or 263/2010 se socoteste stagiu de cotizare intreaga perioada lucrata cu forme legale indiferet de faptul ca angajatorul a platit s-au nu contributiile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1