Subiect "programul ds de calculare" Deschis de lore la data: 05/26/2012 10:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
programul ds de calculare
Scris de: lore la data: 05/26/2012 10:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:incepand cu luna februarie 2007 nu am putut introduce in program salarii mai mari de 1.000.000,deoarece in rubrica respectiva nu puteau fi introduse sume mai mari de 6 cifre.Am intampinat si multe alte dificultati
Re: programul ds de calculare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2012 4:43am
Va suntem recunoscatori daca ne semnalati erori in program, pe care sa le eliminam la o prima revizuire insa nu ne ajuta cu nimic daca atribuiti programului propriile dv greseli.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii.
1. Ati introdus gresit sporul de vechime in perioada octombrie 1981 – august 1983. In aceasta perioada sporul de vechime este 3 % si se determina asa cum explicam noi pe site pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
2. Sporurile introduse in program dupa martie 1992 sunt luate in calcul daca prezentati o adeverinta cu acestea.
3 Afirmatiile dv privind numarul de cifre contin multe erori. Programul va permite introducerea unui numar mult mai mare de cifre cu observatia ca afisarea celei de a 8-a cifre este incompleta. Dupa iunie 2005 salariile se exprima in lei noi si nu aveti nevoie decat de cca 4 cifre.
4 Verificatii salariile introduse in anii 2003, 2004 si 2005 pentruca noi presupunem ca ati gresit numarul de cifre deoarece nu puteti avea salarii de 10 ori mai mari fata de lunile precedente.
5 Dupa anul 2007 ati folosit codurile P1 si P3 dupa parerea noastra gresit.
Aceste coduri sunt folosite numai pentru verificarea calculului pensiilor de invaliditate si numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate. Daca doriti calculul pensiei pentru limita de varsta pe care presupunem ca ati primit-o in ianuarie 2012 selectati codul L si in coloana de salarii introduceti valoarea pensiei de invaliditate primite.
Re: programul ds de calculare
Scris de: lorebukenberger la data: 05/28/2012 7:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cum pot salva datele introduse? pe cele deja introduse le mai pot regasi?
1/Va multumesc pentru rsp.dvs.Nu am formulat nicidecum, o critica,pur si simplu am semnalat greutatile intampinate,nu aveam de unde sa stiu ca nu va apare ultima cifra (a saptea)
la un moment dat.
2/Sporul de vechime atestat de adeverinta este de 3% pana in 1981,6% din 1981 pana in 1985,crescand gradual pana la 25%.
Al doilea spor pe care l-am primit,respectiv de 10% l-am cumulat cu cel de vecime,neexistand o alta rubrica.
3/Incepand din februarie 1997 cand salariile au depasit milionul,cifra aparuta era invariabil o,..... de aceea
am luat in calcul 999999 pana in 2005 cand s-a trecut la lei noi.
Era bine daca programul ar fi putut afisa punctajul fiecarei luni,pentru simplificare si verificare pe parcurs.
O alta eroare pe care am observat-o a fost la afisarea lunilor introduse,nu corespundea cu realitatea,nu pot sa precizez exact pentru ca nu mai gasesc datele introduse.

Apreciez initiativa dvs ,promptitudinea raspunsului ,efortul depus pentru elaborarea programului ,sprijinul acordat pensionarilor,mai ales celor cu pensii disproportionat de mici fata de activitatea depusa.
Re: programul ds de calculare
Scris de: lorebukenberger la data: 05/28/2012 8:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
am gasit datele,voi incerca sa fac corecturile
am observat ca punctajele dvs anuale difera de cele de la Casa de pensii
ce ar putea sa le diferentieze atat de mult,cand este vorba despre aceleasi salarii?
Multumesc anticipat pentru rsp
Re: programul ds de calculare
Scris de: la pensie la data: 05/29/2012 12:43am
Regretam ca nu putem da raspunsurile in aceiasi zi dar in cazul dv ne bucuram ca ati gasit singura raspuns la unele din intrebari.
Vom raspunde totusi la intrebarile puse de dv pentru a va fi folositoare dv daca nu ati gasit raspunsul complet sau altor vizitatori care isi pun intrebari asemanatoare.
1. Datele introduse se salveaza automat la apasarea butonului “continua” din josul paginii de date care joaca si rolul de schimbare a paginii.
2. Revenirea la datele introduse se poate face prin apasarea pe anul respectiv din tabelul din partea superioara a paginii de date iar daca reveniti dupa parasirea site-ului urmati procedura de intrare in program.
3 Datele introduse pot fi vazute intr-un tabel accesibil pe butonul “Datele introduse” prezent pe toate paginile de date, unde gasiti si punctajele anuale.
4. Nu se introduce porul de vechime (pana in martie 1992) cel din adeverinta ci cel determinat asa cum explicam noi pe site la pagina precizata in raspunsul anterior. In cazul dv este diferit numai in intervalul octombrie 1981 – august 1983 cand trebuie introdus 3 %
5. Diferentele intre punctajele anuale din programul de pe site si cel al casei de pensii, daca datele introduse sunt aceleasi, pana in aprilie 2001 are o explicatie logica si anume :
Prin articolul 168 din legea pensiilor 263/2010 se acorda un punctaj suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara cu 2%, 3% si 5% care s-a facut din ianuarie 1967 pana in martie 2001.
Noi am calculat acest punctaj si l-am cumulat la punctajul anual iar casa de pensii l-a calculat separat si l-a indicat in decizia de pensionare. Daca afost facut corect calculul se poate vedea la punctajul total.
Multumim pentru aprecierea eforturilor pe care le facem.
Re: programul ds de calculare
Scris de: lorebukenberger la data: 06/18/2012 5:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1/va multumesc pentru raspuns,tardiv, pentru ca am fost plecata,tot nu am inteles cum este cu sporurile,in fisa de calcul de la casa de pensii sunt trecute sporurile de vechime si limba straina , conform adeverintei(e drept cu unele erori),nu stiu daca au fost si cuprinse in calcul la procentul respectiv
2/pentru anul 1995 de ex casa de pensii acorda 2,052259(adica 181615 plus 0,23610 p.s) iar la dvs punctajul este 2,01266,
60% din calcul corespunde cu cel al casei de pensii,restul de 40% punctajul este mai mare sau mai mic,pentru repet,aceleasi salarii din fisa casei,respectiv datele
introduse in programul dvs-de ce oare?
Cum pot calcua personal,ca sa ma asigur de corectitudine?
3/daca as face contestatie si prin absurd casa recalculeaza si iese un punctaj mai mic,ramane cel mic valabil,fata de cel din decizie?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Re: programul ds de calculare
Scris de: lorebukenberger la data: 06/20/2012 2:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am gasit pe site-ul dvs salariile minim/mediu pe economie,necesare pentru calcul,inclusiv a perioadei asimilate,astfel ca am verificat justetea punctajelor,intr-adevar,dupa corecturile de rigoare corespunde punctajul dvs cu cel al casei.Corespunde la sutime.Programul pe care ni-l puneti la dispozitie este un instrument f.util pentru cei
care au dubii cu privire la cuantumul stabilit de casa de pensii.AICI GASESC RASPUNSUL.VA MULTUMESC.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1