Subiect "venituri suplimentare" Deschis de Ivana Eugeniu la data: 05/27/2012 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri suplimentare
Scris de: Ivana Eugeniu la data: 05/27/2012 6:29am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1947
Stagiul de cotizare:36ani10luni
Alte date:
Intrebare:Dupa pensionare anticipata ,am ramas membru intr-un CA , administrator ,pentru care am primit indemnizatie, mult mai mica dacat pensia .Dupa cum se stie aceste indemnizatii nu fac parte din fondul de salarii si in bugetul de venituri si cheltuieli al societatii sunt inscrise in capitol separat.Acest tip de indemnizatie se poate cumula cu pensia anticipata SAU NU ?
Va multumesc pentru disponibilitate.
Re: venituri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2012 8:59am
Nu cunoastem cum se evidentiaza indemnizatia primita de membrii consiiliilor de administratie si nici daca pentru aceasta se plateste CAS.
Insa conform art 114 alin (1) litera b) se prevede ca in sistemul public de pensii plata pensiei se suspenda in luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii anticipate sau anticipate partiale se regaseste in situatiile prevazute in legea pensiilor 263/2010 art 6 alin (1) pct I, II sau IV cu exceptia consilierilor locali sau judeteni.
Cum dupa aprilie 2001 sumele pentru care se plateste CAS (situatiile prevazute in art 6 din legea pensiilor) se transmit pe cale electronica la Casa de pensii si aceasta nu v-a suspendat pensia consideram ca indemnizatia dv nu este incompatibila cu pensia anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1