Subiect "pensie de urmas" Deschis de RADU la data: 05/27/2012 11:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: RADU la data: 05/27/2012 11:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Am o cunostinta nascuta in anul 1968 care are indemnizatie de handicap(cod handicap:6,data dobandirii handicapului:1992); in luna aprilie 2012 i-a murit tatal -pensionar( mama recasatorita a murit ).Mentionez ca persoana a urmat numai cursurile scolii generale.Va rog frumos sa-mi spuneti daca poate beneficia si de pensie de urmas de pe urma tatalui si care sunt pasii legali de urmat?
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 05/28/2012 9:54am
Din pacate cunostinta dv nu poate beneficia de pensie de urmas dupa tatal sau conform art 84 din legea pensiilor 263/2010. In acest articol se prevede ca poate beneficia de pensie de urmas dupa parintele sau daca la decesul acestuia avea sub 16 ani daca nu era in timpul studiilor sau sub 26 ani daca era in timpul studiilor sau daca la data dobandirii handicapului avea sub 16 ani daca nu era in timpul studiilor sau sub 26 ani daca era in timpul studiilor.
Nu am putut analiza daca putea beneficia de pensie de urmas dupa mama sa daca aceasta la data decesului era pensionara sau avea dreptul la pensie dar si in acest caz conditiile de varsta sunt aceleasi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1