Subiect "Invaliditate sau Derogare pt. handicap mediu!" Deschis de POPA la data: 05/27/2012 1:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Invaliditate sau Derogare pt. handicap mediu!
Scris de: POPA la data: 05/27/2012 1:00pm
Gen:masculin
Data nasterii:25 ianuarie 1953
Stagiul de cotizare:35 ani(la1 aprilie 2012)
Alte date: operat extirpare lob pulmonar în decembrie 1973
Intrebare:Daca am muncit ca un om normal și nu am profitat de handicapul meu fizic(nu am scos certificat de handicapat),pot profita de derogarea de vârstă de 10 ani pt handicap mediu(cred că Legea 488)și să mă pensionez normal și nu pentru invaliditate(pensionare medicală)????
Re: Invaliditate sau Derogare pt. handicap mediu!
Scris de: la pensie la data: 05/28/2012 10:08am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 25 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru a beneficia de reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare conform art 58 litera c) din legea pensiilor 263/2010 trebuie sa faceti dovada ca ati realizat stagiul de cotizare in conditii de handicap mediu preexistent calitatii de asigurat.
Deci dv trebuie sa analizati daca operatia s-a produs inainte de angajare si daca indepliniti aceasta conditie incercati sa obtineti un certificate de handicap mediu de la comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap de pe langa Consiliul judetean din judetul dv de domiciliu.
Acest certificate trebuie sa consemneze ca ati dobandit handicapul inainte de angajare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1