Subiect "varsta si conditii pensionare" Deschis de DAN LUCA la data: 05/28/2012 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta si conditii pensionare
Scris de: DAN LUCA la data: 05/28/2012 6:06am
Gen:M
Data nasterii:15.01.1953
Stagiul de cotizare:39 ANI, 4 LUNI, 20 ZILE
Alte date:stagiul militar inclus
Intrebare: Cand pot iesi anticipat la pensie?
21 de ani i-am muncit in Germania. Ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de pensie in Romania si, bine-nteles sa se ia in calcul si perioada lucrata in Germania?

Multumesc anticipat?
Re: varsta si conditii pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/29/2012 2:37am
Pensionarilor care au stagii de cotizare in doua tari ale UE li se calculeaza doua componente separate ale pensiilor conform cu legislatia din tara respectiva. Stagiul lucrat in cealalta tara este recunoscut numai ca vechime pentru a realize conditia de deschidere a dreptului de pensie pentru limita de varsta dar nu este recunoscut pentru pensie anticipata.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci dv avand in Romania stagiul minim de cotizare nu este nevoie sa folositi ca vechime stagiul cotizat in Germania pentru pensia pentru limita de varsta.
Pentru a beneficia de pensie in Romania trebuie sa intocmiti un dosar de pensie obisnuit pe care sa-l depuneti la Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
Pentru stagiul cotizat in Germania vi se vor calcula drepturi de pensie conform legislatiei de acolo. Dosarul de pensie pentru componenta din Germania poate fi depus si in Romania.
Ambele componente ale pensiei pot fi transferate in tara de domiciliu.
Pentru verificarea informatiilor date de noi va recomandam deasemeni vizitarea site-ului casei nationale de pensii pe care il gasiti la adresa :
http://www.cnpas.org/
Tot pe acel site puteti citi si alte informatii facand click pe paginile :
- Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Acorduri bilaterale.
Re: varsta si conditii pensionare
Scris de: Luca Dan-Eugen la data: 05/29/2012 7:48am
Gen:M
Data nasterii:15.01.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Doamnelor si Domnilor,
va rog sa incercati sa-mi mai lamuriti un lucru: avand in vedere perioada cotizata in Romania pot la varsta de 60 de ani sa ies anticipat totusi la pensie?? Va fi automat si componenta germana prelucrata? si daca da, va suferi si aceasta modificari din punct de vedere financiar??
va multumesc!
Dan Luca
Re: varsta si conditii pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/31/2012 9:29am
Ne pare rau ca nu va putem ajuta mai mult.
Noi nu ne-am ocupat de modul de acordare a pensiilor comunitare.
Aceste pensii se acorda comform urmatoarelor regulamente :
- Regulamentul consiliului nr 1408/71/CEE
- Regulamentul consiliului nr 574/72/CEE
- Regulamentul consiliului (CE) nr 1791/2006
Neluarea in calcul a stagiilor cotizate in strainatate pentru pensile anticipate este prevazuta in acordurile bilaterale incheiate in domeniul asigurarilor sociale de catre Romania cu diverse tari fara a avea certitudinea ca aceasta prevedere este cuprinsa si in cele trei regulamente citate mai sus.
Pentru un raspuns competent va sfatuim sa va adresati direct Casei Nationale de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1