Subiect "Baza de calcul" Deschis de Marga la data: 05/28/2012 12:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Baza de calcul
Scris de: Marga la data: 05/28/2012 12:06pm
Gen:F
Data nasterii:1954.03.01
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am primit decizia de pensionare si am cerut si Buletinul de calcul.Am constatat ca in calcul nu mi s-a tinut cont de un procent de subteran de 15% care este trecut in carte de munca in rubrica salar.Adica o suma fixa si + 15% .Cand am intrebat de ce lipseste din calculul stabiliri bazei de pensionare mi s-a raspuns ca 15% nu se refera la retributie ci ca si grupa de munca (care 15% nu se ia in considerare).Intrebarea mea este ce acte doveditoare mai trebuie sa fac sa se ia in considerare suma fixa + 15% (asa scrie in cartea de munca)Multumesc
Re: Baza de calcul
Scris de: la pensie la data: 05/29/2012 2:39am
Dupa parerea noastra explicatia data de functionarul de la Casa de pensii este gresita. Sporul primit de dv face parte din “Sporuri pentru conditii grele de munca” care conform legii 49/1992 si a OU a guvernului 4/2005 intra in baza de calcul a pensiei daca prezentati o adeverinta de la angajator cu aceste sporuri (nu este sufuicienta inscrierea in carnetul de munca).
Deci daca dv nu ati prezentat in dosarul de pensie adeverinta cu acest spor cereti la angajator adeverinta si o depuneti la Casa de pensii cu o cerere de recalculare a pensiei.
Daca in dosarul de pensie ati prezentat adeverinta cu acest spor si ea nu a fost luata in calcul atunci faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii in care va expuneti cauza si o depuneti la registratura Casei de pensii. Daca este posibil sa va incadrati in termen de 30 zile de la primirea buletinului de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1