Subiect "varsta pensie" Deschis de DARIUS la data: 05/30/2012 7:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensie
Scris de: DARIUS la data: 05/30/2012 7:45am
Gen:m
Data nasterii:22.05.1969,pensie invaliditate gr.3 la 30.11.2011 din M.A.I.
Stagiul de cotizare:33 ani si 3 luni
Alte date:4 ani si 10 luni in sistemul public in conditii normale,28 ani si 5 luni in sistemul de aparare din care 8 luni in conditii normale,18 ani in conditii speciale, 9 luni perioade asimilate(armata),stagiu aferent conditii de munca 9 ani.Pe decizia de pensie de la CASA de pensii a M.A.I pe langa datele de mai sus am trecute varsta standard de pensionare si cea pentru limita de varsta in sistemul public 65 ani,stagiul complet de cotizare in sistemul public 35 ani,iar in sistemul de aparare 29 ani si 4 luni.
Intrebare:va rog sa imi spuneti la ce varsta pot trece la alt tip de pensie(anticipata,limita de varsta),daca sunt sau nu penalizat acum s-au ulterior,si cu cat creste vechimea pe perioada pensiei de invaliditate de gr.3,avand in vedere ca se mai poate lucra cu contract 4 ore pe zi(an la an s-au an la 2 ani).va multumesc anticipat.
Re: varsta pensie
Scris de: la pensie la data: 05/31/2012 7:31am
La o parte din intrebari v-am raspuns anterior.
Asa cum v-am raspuns anterior conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 ianuarie 2029 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni daca atunci mai beneficiati de actuala pensie sau lucrati in MAI
Avand un stagiu de cotizare de 18 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si trecerea de la pensia actuala de invaliditate la pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani si 8 luni adica in 22 ianuarie 2020. Daca atunci nu mai aveti actuala pensie de invaliditate si nu mai lucrati nici in MAI aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in domeniu public la varsta de 56 ani adica in 22 mai 2025.
Pentru stagiul de 18 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si realizand un stagiu total de vechime de 42 ani si 3 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat beneficiate de pensie de invaliditate. In acest caz nu mai este necesar completarea stagiului de cotizare.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat un an la an de pensie de invaliditate si nu se modifica daca in perioada pensiei de invaliditate de gr III lucrati cu jumatate de norma.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala sau anticipata deoarece beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu aceasta reducere a varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1