Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Lizica la data: 05/30/2012 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Lizica la data: 05/30/2012 8:09am
Gen: F
Data nasterii: 27.06.1960
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:12 ani in grupa II
Intrebare:Cand pot sa ies la pensie anticipat? La pensia anticipata suma pensiei lunare este mai mica decat la pensionare la limita de varsta?
Multumesc !
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/31/2012 8:24am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 3 luni adica in 27 septembrie 2019.
Puteti obtine pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,5 % la varsta de de 56 ani si 9 luni adica in 27 martie 2017 sau pensie anticipata, nediminuata dupa aceasta data atunci cand realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 9 luni (va lipsesc 6 ani si 9 luni) dupa aprecierea noastra ati beneficia de pensie anticipata pe o perioada de cateva luni dupa care beneficiate de pensie pentru limita de varsta.
In cazul dv, care nu aveti stagii asimilate, pensia anticipata nediminuata se calculeaza asemanator celei pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1