Subiect "calculator pensie" Deschis de Dinculeasa Niculae la data: 05/31/2012 9:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculator pensie
Scris de: Dinculeasa Niculae la data: 05/31/2012 9:14am
Gen: M
Data nasterii:23.01.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am facut o aplicatie pe calculatorul dvs.
Pe colona de sporuri % am introdus sporul de vechime iar pe coloana cu sume fixe am introdus: slariu de merit, indexari,compensari (toate trecute in CM).
Am procedat corect? - rezultatul este dezastruos
Re: calculator pensie
Scris de: la pensie la data: 06/01/2012 8:07am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1. Sporul de vechime pana in martie 1992 se calculeaza asa cun explicam pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Perioada stagiului militar este luata in calculul sporului de vechime daca ati respectat perioada de reincadrare.
Am determinat noi acest spor de vechime si acesta este :
- Intre octombrie 1974 – septembrie 1979 3 %
- Intre octombrie 1979 – august 1983 5 %
- Intre septembrie 1983 – septembrie 1984 9 %
- Intre octombrie 1984 – septembrie 1989 12 %
- Intre octombrie 1989 – martie 1992 15 %
Dupa martie 1992 sporurile in % sau in suma fixa se introduc separat numai daca acestea nu sunt incluse in salariu si daca pentru acestea prezentati adeverinta de la angajator.
2. In privinta locului unde se introduc sporurile in suma fixa date de dv ca exemplu aceste este corect sa fie introduse in coloana sporuri in suma fixa daca acestea sunt inscrise in carnetul de munca separat fata de salariul tarifar. Avem dubiu ca indexarile au fost inscrise separat in carnetul de munca deoarece acestea pur si simplu reprezinta cresteri de salariu.
3 Rezultatul este dezastruos numai din punct de vedere al asteptarilor dv dar noi apreciem ca este numai putin diferit de cel real si mai poate fi imbunatatit prin corecturile necesare.
4 Nu ati precizat intentiile dv de iesire la pensie. Daca doriti sa iesiti la pensie cu pensie anticipata partiala la rezultatul iesit din calcul trebuie sa aplicati diminuarea pensiei care depinde de numarul de luni de anticipare de la data cererii pensiei anticipate partiale pana la 23 ianuarie 2016 cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta. Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, numai atunci cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiu militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1