Subiect "anul si luna la care pot depune dosar de pensionare" Deschis de Marioara Muntean la data: 06/01/2012 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anul si luna la care pot depune dosar de pensionare
Scris de: Marioara Muntean la data: 06/01/2012 2:43am
Gen:F
Data nasterii:20.02.1954
Stagiul de cotizare:357 luni,conform calculatorului de pe site-ul dvs
Alte date:8 luni gr 2 de munca 100%,stagiu asimilat 8 luni, am nascut si crescut 3 copii
Intrebare:Cand as putea sa depun documentatia in vederea pensionarii; daca se acorda reducerea pt nasterea a 3 copii in cazul meu si in ce conditii.Multumesc
Re: anul si luna la care pot depune dosar de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/04/2012 8:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 8 luni in gr II nu beneficiati de spor de vechime deoarece acesta este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub 6 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata daca aveti stagiul de cotizare de 29 ani si 8 luni. In privinta stagiului dv nu ne putem pronunta daca aveti peste 29 ani si 8 luni desi presupunem ca da.
Dosarul de pensie se depune incepand cu data in care vi se deschide dreptul la pensie.
Stagiul de cotizare se calculeaza pe zile luni si ani in functie de data angajarii si a incetarii activitatii . Programul nostru de calcul numara si lunile in care ati lucrat numai cateva zile din luna si ati introdus o cifra in acea luna.
Actuala lege a pensiilor nu reduce varsta de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program
- Intre iunie 1986 – octombrie 1986 3 %
- Intre noiembrie 1986 – octombrie 1991 6 %
- Intre noiembrie 1991 – martie1992 9 %
Dupa martie 1992 se iau in calcul sporuri evidentiate separate daca prezentati o adeverinta cu aceste sporuri.
2. In pagina de intrare ati introdus un punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si necunoscand modul de calcul nu ne putem pronunta daca este corect.
Re: anul si luna la care pot depune dosar de pensionare
Scris de: Marioara Muntean la data: 06/04/2012 8:24am
Va sunt recunoscatoare pentru raspuns si precizari, am insa o nelamurire in ce priveste concediul pre/post natal din august 1980 pana in mai 1981, aceasta perioada trecuta in cartea de munca nu se recunoaste in vechime ca stagiu de cotizare? Va intreb acest lucru deoarece in 2008 cand dintr-o eroare de calcul a celor de la firma mi s-a inaintat documentatia pt pensionare, am primit decizie de refuz pe motiv ca nu indeplinesc stagiul de cotizare spunand ca din 26 ani 1 luna 28 zile stagiu realizat la aceea data, pt pensionare anticipata nu se recunosc decat 25 ani 24 zile diferenta fiind perioade asimilate.Acum nu as vrea sa se repete istoria si am decis sa calculez eu cand pot depune documentatia pentru a evita un alt refuz la decizie.Va multumesc pentru raspuns si intelegere.
Re: anul si luna la care pot depune dosar de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/04/2012 12:43pm
Ne pare rau dar nu va putem lamuri pentruca datele sunt neclare.
Conform legislatiei din perioada precizata nu se acorda concediu pre/post natal de 10 luni ci se acorda un concediu mai mic dupa care se acorda un program redus prntru cresterea copilului. In acest caz se acorda stagiul de cotizare pe perioada concediului medical pre/post natal (dupa cate stim noi de 3 luni) si pe perioada stagiului lucrat cu program redus.
Daca dupa concediul medical pre/post natal ati interrupt activitatea perioada de intrerupere nu se ia in calculul stagiului de cotizare.
Dar indeplinirea stagiului complet de cotizare de 29 ani si 8 luni este conditie numai daca doriti sa cereti pensie anticipata diminuata pentru care acum indepliniti conditia de varsta.
Daca doriti sa cereti pensie pentru limita de varsta in 20 octombrie 2013 (data pe care am tastat-o gresit in primul raspuns) se cere conditia sa aveti stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni pe care o indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1