Subiect "BUNA" Deschis de CUC ANA la data: 06/01/2012 11:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
BUNA
Scris de: CUC ANA la data: 06/01/2012 11:27pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:BUNA
VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE EU DIN MARTIE SUNT LA PENSIE.
SOSTUL MEU NU LUCREZA SI IN TIMP CE EU AM LUCRAT EL ERA TREUT PE ASIGURREA MEA.INTREBAREA ESTE ACUM CA EU SUNT LA PENSIE EL MAI ESTE TRECUT PE MINE?
VA MULTUMESCFOARTE FRUMOS
Re: BUNA
Scris de: la pensie la data: 06/04/2012 12:46pm
Intrebarea dv se refera la asigurarea de sanatate un domeniu de care ne-am ocupat numai in privinta cotributiei pentru asigurarea de sanatate de catre pensionari. Deci nu avem o experieta mare in acest domeniu.
Pentru a raspunde intrebarii dv am analizat legea 95/2006 care reglementeaza asigurarile de sanatate si am gasit urmatoarea prevedere.
Conform art 213 alin (2) din legea de mai sus “persoanele care fac parte dintr-o familie care are dreptul la ajutor social potrivit legii 416/2001 (privind venitul minim garantat) beneficiaza de asigurare de sanatate fara a plati contributie de asigurari de sanatate
In concluzie sotul dv v-a primi in continuare asigurare de sanatate fara a plati contributie daca prin pensionarea dv venitul nu a depasit venitul minim garantat pe membru de familie si va primi in continuare ajutor social.
Pentru o clarificare a dv credem ca este mai bine sa mergeti la Casa de Asigurari de sanatate si sa le dati valoarea pensiei si numarul membrilor de familie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1