Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Ionel C. la data: 06/03/2012 12:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Ionel C. la data: 06/03/2012 12:42pm
Gen:
Data nasterii: 6 aprilie 1952
Stagiul de cotizare: 40 ani + 3,9 gr.II
Alte date:
Intrebare:Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema;
Am adeverinta de grupa de la Intreprinderea la care am lucrat
DATATA 10 OCT. 2010.Trebuie cumva reactualizata dupa noua lege a pensiilor 263/2010, sau e valabila cea pe care o am? Pot avea probleme la depunerea dosarului?(Sau schimbat niste art.de lege??!!)
Va rog respectuos lamuriti-ma Dvs.
VA MULTUMESC si SA AUZIM NUMAI DE BINE !
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/04/2012 12:51pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 3 ani si 9 luni in gr II nu beneficiati de spor de vechime deoarece acesta este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub 6 ani in schimb beneficiate de punctaj suplimentar pentru stagiu in grupa de munca
Daca adeverinta obtinuta este intocmita conform prevederilor de la data eliberarii (conform prevederilor legii pensiilor 19/2000) aceasata nu trebuie sa fie actualizata
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Ionel C. la data: 06/05/2012 3:21am
Gen:
Data nasterii:06.04.1952
Stagiul de cotizare:40(15,3 de gr.II 100%)
Alte date:
In intrebarea din 03.06.am facut o mica greseala referitor la anii da gr.Am 15 ani si 3 luni de grupa.
Dar intrebarea mea era daca adeverinta de grupa eliberata de intr.la care am lucrat si datata 11.oct.2010 este valabila?
Aici scrie ca e eliberata in ,,Temeiul juridic al incadrarii in grupa a-II-a de munca il reprezinta art.3 pct.23,pct.41 si pct.68 DIN ANEXA II a ORD.50/1990.
Raspunsul pe care il doresc de la Dvs.
Este valabila aceasta adeverinta in momentul cand o voi depune la dosarul de pensionare,sau mi se va cere alta actualizata? Nu stiu daca m-am facut inteles,dar sunt sigur ca imi veti da un raspuns competent.
Va multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/05/2012 8:14am
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 06 aprilie 2014.
In ceiace priveste adeverinta pentru stagiul in grupa de munca nu suntem in masura sa stabilim daca aceasta este intocmita corect si din motive pe care nu dorim sa le detaliem credem ca este oportun sa mergeti cu aceasta adeverinta la ghiseul Casei de pensii la care urmeaza sa depuneti dosarul de pensie anterior datei de depunere a dosarului.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Ionel C. la data: 06/06/2012 2:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.
ADEVARATI PROFESIONISTI IN MATERIE !
MULTA SANATATE !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1