Subiect "grupa II de munca" Deschis de pantea carmen alice la data: 06/04/2012 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa II de munca
Scris de: pantea carmen alice la data: 06/04/2012 6:52am
Gen:F
Data nasterii:04.10.1956
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:grupa II de munca in perioada 01.10.1980 - 01.04.2001; De la deschiderea cartii de munca 11.09.1979 pana in 01.12.1993 nu este inscris nici un spor; dupa aceasta data apar cate doua sume lunare (dif. reprezinta sporul de vechime? - eu am introdus valoarea cu sporul inclus)spor procentual apare din 14.04.2008; am avut doua perioade de somaj, pe care le-am trecut tot cu "L"(30.01.2066 - 14.04.2008 326+449 salariu compensatoriu si 19.10. 2011 pana in prezet, faca sal. comp. )
Intrebare: Care este punctajul suplimentar pentru grupa II de munca, si daca aplicatia este corecta, care este cuantumul estimativ al pensiei ?
Re: grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 06/05/2012 2:41am
Rezultatul calculului pensiei nu depinde numai de calitatea programului folosit ci depinde in mare masura de datele introduse in program si in aceasta privinta am observat ca nu ati dat atentia cuvenita obtinerii unui calcul corect.
Am reanalizat datele introduse si avem urmatoarele observatii :
1.Ati deschis trei programe dintre care ati introdus date numai in doua dar si in acestea datele sunt incomplete Vom analiza ultimul program in care ati introdus numarul cel mai mare de luni
2 In pagina de intrare ati selectat genul masculin si in acest caz punctajul rezultat este mai mic.
3 Nu ati completat anul 1977 care in celalalt program incomplet a fost introdus.
4.Nu ati introdus sporul de vechime calculate de noi si transmis dv in mesajul anterior si pe care il repetam :
-Intre septembrie 1983 – septembrie 1984 3 %
-Intre octombrie 1984 – februarie 1990 6 %
-Intre martie 1990 – martie 1992 9 %
Acesta trebuie introdus pentruca si Casa de pensie il calculeaza automat fara a fi inscris in carnetul de munca sau in adeverinta.
5. In perioada de somaj nu se cumuleaza indemnizatia de somaj cu salariile compensatorii pentruca nu credem ca le-ati primit pe ambele concomitent. In perioada de somaj cei care au primit salarii compensatorii au primit salariile compensatorii pe perioada acordata dupa care au primit indemnizatia de somaj.
6 Sumele introduse in calculul pensiei in perioada dupa martie 2001 pot fi obtinute de la Casa de pensii cerand printr-o cerere “Situatia stagiului de cotizare in perioada 01 aprilie 2001 pana in prezent” si aceasta vi se elibereaza pentru o suma mica.
7 In conditiile prezentate mai sus nu va putem calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pana cand nu faceti corectiile necesare.
8 Valoarea pensiei calculata conform noii legi a pensiilor o puteti afla prin diminuarea valorii indicate de program cu 2% (inmultind rezultatul cu 0,98) evident dupa ce faceti corectiile necesare si introduceti si punctajul pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1