Subiect "Echivalare lucrul in conditii periculose cu nlucrul in cinditii deosebite" Deschis de Mora Gheorghe la data: 06/04/2012 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Echivalare lucrul in conditii periculose cu nlucrul in cinditii deosebite
Scris de: Mora Gheorghe la data: 06/04/2012 9:02am
Gen:
Data nasterii:21.02.1948
Stagiul de cotizare:din 1967 pana in prezent (pensie din iunie 2012.
Alte date:Toata vechimea am facut-o la ministerul energiei electrice,in acest sens am vreun avantaj?
Intrebare:Daca se poate echivala lucrul in conditii periculoase (la statii de inalta tensiune 220-400 KV)pentru care s-a primit spor de conditii periculoase, cu lucrul in conditii deosebite (respectiv Grupa II de munca)pentru perioada respectiva (adica 6 ani si 6 luni)?.Daca da,va rog sa spuneti ce trebuie sa fac.
Cu multa stima si consideratie.
Re: Echivalare lucrul in conditii periculose cu nlucrul in cinditii deosebite
Scris de: la pensie la data: 06/05/2012 3:58am
Pentru incadrarea in grupele de munca angajatorul a intocmit o documentatie in care s-au specificat locurile de munca si au fost facute determinari privind conditiile de munca la aceste locuri de munca, documentatie care apoi a fost depusa la Casa de pensii.
Faptul ca ati primit spor pentru conditii de munca nu inseamna incadrarea automata in una din grupele de munca.
In concluzie pentru a afla daca locul dv de munca a fost inclus in documentatia amintita mai sus trebuie sa va adresati angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1