Subiect "Certificat permanent de handicap accentuat" Deschis de Mustata Gabriela Mihaela la data: 06/05/2012 6:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Certificat permanent de handicap accentuat
Scris de: Mustata Gabriela Mihaela la data: 06/05/2012 6:25am
Gen:feminin
Data nasterii:08.01.1954
Stagiul de cotizare:34 ani si 7 luni
Alte date:Posed un certificat permanent de handicap accentual eliberat de Consiliul Judetean Arges, Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap,in 2007 si am depus dosar de pensionare la data 04.04.2012 presupunand ca Legea 19/2000, art.47, lit.b imi da dreprul sa ma pensionaz cu 10 ani mai devreme. Nu imi este luat in considerare acest certificat de handicap din 2007, la dosarul de pensie.Iar Comisia de evaluare nu imi da un altul cf, legii 263/2010.
Intrebare:Boala fiind congenitala,pe certificat este trecut codul Q65, protezata bilateral in 2004 mai trebuie sa prezint acel inscris medical anterior calitatii de asigurat? Este un abuz faptul ce se cere totusi sa aduc dovada preexistentei handicapului in cazul in care el este congenital? Mi s-a cerut sa prezint fisa medicala din dosarul de angajare, adica de la Uzina Colibasi unde documentele medicale nu s-au pastrat 30 de ani pentru persoanele care au plecat. Tot asa in scoala s-au pastrat cataloagele, nu si actul medical pe baza carora eram scutita de educatie fizica. Posed un certificat medical de la Spitalul Clinic de Ortopedie Foisor din 2004, unde se precizeaza ca boala este congenitala, ,,luxatie congenitala de sold bilaterala'' si totusi mi se cere un inscris medical pe care nu il mai pot gasi la aceasta data, caci acele acte medicale au alt regim de pastrare, arhivare. Ce pot face in acest caz ca sa nu fiu penalizata la pensie? Este conform legislatiei ce mi se cere? Nu am gasit niciunde prezizarea ca sa se dovedeasa in cazul unei boali congenitale, preexistenta calitatii de asigurat.
Re: Certificat permanent de handicap accentuat
Scris de: la pensie la data: 06/06/2012 3:49am
In privinta prevederilor celor doua legi ale pensiilor, fosta lege 19/2000 si actuala lege 263/2010, privind reducerea varstei de pensionare in cazul celor cu handicap preexistent calitatii de asigurat, nu exista diferente ci acestea sunt la fel.
Aici intervine modul de interpretare al certificatului dv de handicap de catre functionarii de la casa de pensii. Noi consideram ca si dv ca o boala congenitala care da un handicap este echivalenta cu handicap preexistent calitatii de asigurat dar nu putem nici sa spunem ca in cazul dv s-a facut un abuz deoarece nu cunoastem instructiunile interne dupa care lucreaza acesti functionari.
Noi consideram ca pentru a va convinge ca nu s-a facut un abuz faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii in care va expuneti situatia. Aceasta contestatie se depune tot la registratura Casei de pensii de care apartineti.
Daca nu sunteti multumita de raspunsul Comisiei Centreale de Contestatii puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal), care este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1