Subiect "Pensie anticipata in Romania dupa experienta in Italia" Deschis de Cristina T la data: 06/07/2012 3:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata in Romania dupa experienta in Italia
Scris de: Cristina T la data: 06/07/2012 3:37pm
Gen:Fem
Data nasterii:06 dec 1956.
Intrebare: Sunt nascuta pe 06 dec 1956.am lucrat ca inv grad 1, 26 ani de ani , dupa care am lucrat 7 ani in Italia platind contributii catre statul italian . Intrebarea mea ar fi daca pot iesi la pensie anticipat si cand. care ar fi pensia mea daca as iesi anticiopat si daca anii lucrati in italia au vreo influenta asupra stabilirii cuantumului pensiei sau asupra sumei primite ca pensie anticipata. Multumesc,

O zi buna,

Cristina
Re: Pensie anticipata in Romania dupa experienta in Italia
Scris de: la pensie la data: 06/08/2012 7:22am
Pensionarilor care au stagii de cotizare in doua tari ale UE li se calculeaza doua componente separate ale pensiilor conform cu legislatia din tarile respective si cu urmatoarelor regulamente :
- Regulamentul consiliului nr 1408/71/CEE
- Regulamentul consiliului nr 574/72/CEE
- Regulamentul consiliului (CE) nr 1791/2006
Stagiul lucrat in cealalta tara este recunoscut numai ca vechime pentru a realiza conditia de deschidere a dreptului de pensie pentru limita de varsta dar nu este recunoscut pentru pensie anticipata.
Neluarea in calcul a stagiilor cotizate in strainatate pentru pensile anticipate este prevazuta in acordurile bilaterale incheiate in domeniul asigurarilor sociale de catre Romania cu diverse tari fara a avea certitudinea ca aceasta prevedere este cuprinsa si in acodurile cu tarile din Uniunea Europeana. Pentru aceasta precizare credem ca este bine sa va adresati direct Casei de pensii.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 06 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci dv avand in Romania stagiul minim de cotizare nu este nevoie sa folositi ca vechime stagiul cotizat in Italia pentru pensia pentru limita de varsta.
Dosarul de pensie pentru componenta pensiei din Romania si componenta din Italia poate fi depus in Romania.
Ambele componente ale pensiei pot fi transferate in tara de domiciliu.
Pentru verificarea informatiilor date de noi va recomandam deasemeni vizitarea site-ului Casei Nationale de Pensii pe care il gasiti la adresa :
http://www.cnpas.org/
Tot pe acel site puteti citi si alte informatii facand click pe paginile :
- Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Acorduri bilaterale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1