Subiect "depunere dosar pensie anticipat partiala" Deschis de Gabriela la data: 06/08/2012 3:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar pensie anticipat partiala
Scris de: Gabriela la data: 06/08/2012 3:06am
Gen:f
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:In primul rand va multumesc pentru raspunsul prompt la o intrebare pe care am adresat-o in urma cu cateva zile!
As mai avea nevoie de un (ultim) sfat: in ultimul an am fost angajata la o societate comerciala, insa din cauza conditiilor foarte grele de munca nu mai pot continua; momentan sunt in concediu de odihna pana pe 25.06.2012. conform raspunsului dvs pot depune dosarul pentru pensionare anticipata incepand cu 15.06.2012. Date fiind acestea va intreb...CUM ESTE CEL MAI BINE SA PROCEDEZ:IMI DEPUN DOSARUL SI FAC UN EFORT SA MA INTORC LA SERVICIU PANA IMI VINE DECIZIA DE PENSIONARE SAU IN MOMENTUL IN CARE TERMIN CONCEDIUL MERG SI ADAUG LA DOSARUL DE PENSIONARE PRECIZAREA CA AM INCETAT ACTIVITATEA?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Re: depunere dosar pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 06/09/2012 6:21am
Cu parere de rau noi nu putem da sfaturi ci va putem prezenta avantajele celor doua solutii si dv alegerti.
-Varianta cu depunerea dosarului la 15 iunie 2012 si continuarea activitatii pana la primirea deciziei de pensionare are avantajul ca nu veti avea nicio perioada fara venituri primite. Pana la primirea deciziei primiti salariu si dupa incetarea activitatii si depunerea dovezii primiti pensie anticipata partiala. Perioada lucrata dupa depunerea dosarului pana la primirea deciziei de pensionare pentru pensie anticipata partiala va fi luata in calcul la pensia pentru limita de varsta.
- In varianta in care la terminarea concediului de odihna incetati activitatea si depuneti dosarul de pensie are avantajul ca nu mai faceti efortul sa lucrati in conditiile grele pe care numai dv le cunoasteti dar asa cum am spus mai sus veti avea o perioada de cateva luni in care nu veti avea niciun venit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1