Subiect "Reangajare" Deschis de MIHAELA BARBU la data: 06/10/2012 3:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reangajare
Scris de: MIHAELA BARBU la data: 06/10/2012 3:01am
Gen: F
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare: 34 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
In prezent sunt pensionata anticipat partial (penalitate maxima de 5 ani), de 3 luni. Am avut sansa sa-mi gasesc oficial de lucru. Pot sa-mi intrerup pensia si sa devin salariata? Chiar daca nu stiu perioada in care voi lucra si nu ajung sa lucrez cei 5 ani pana la pensia normala la limita de varsta, pot sa-mi intrerup activitatea si sa reintru in pensie anticipata?
Si mai am o intrebare: Valoarea pensiei anticipat partiala se recalculeaza, adaugandu-se perioada lucrata ulterior, sau ramane cea de la decizia initiala?
Cu multumiri
Barbu Mihaela
Re: Reangajare
Scris de: la pensie la data: 06/10/2012 9:31am
Datele sunt prezentate neglijent si nu va putem calcula data de iesire la pensie pentru limita de varsta dar oricum nu este vorba de o data peste 5 ani ci de cca 3 ani.
Daca va angajati, pe perioada angajarii, indiferent cat va fi, pensia anticipata partiala va fi suspendata iar la incetarea angajarii inceteaza si suspendarea pensiei anticipate partiale. La incetarea suspendarii pensia este introdusa in plata cu aceiasi diminuare fara a fi recalculata. Recalcularea pensiei si introducerea in calcul a perioadei lucrate dupa pensionare va fi facuta la pensionarea pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1