Subiect "adverinta gr 2" Deschis de Filofteia la data: 06/11/2012 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adverinta gr 2
Scris de: Filofteia la data: 06/11/2012 6:17am
Gen:feminin
Data nasterii:26.12.1954
Stagiul de cotizare:28 ani,10 luni
Alte date:3 ani facultate la zi
Intrebare:
Buna ziua!
Am depus dosarul pentru pensionare anticipata, si mi s-a respins pe motiv ca nu am stagiul complet de cotizare(29 ani si 11 luni).
Cand am depus dosarul am anexat adeverinte de grupa 2 si adeverinte cu sporurile avute in perioada cand am lucrat.
Adeverintele(de la 2 societati)au fost eliberate in 2004 si 2005. Adeverintele au fost respinse deoarece sunt semnate si stampilate, dar nu este mentionat in clar numele directorului unitatii si ale persoanei care le-a intocmit.
Mai mult, pentru adeverinta de gr 2 mi s-a spus ca nu sunt conforme cu modelul de adev nou, ce a intrat in vigoare in oct 2010. Unde sa ma adresez pentru ca societatile nu mai exista. Au fost in procedura insolventei conf legii 85/2006 si au fost inchise si radiate de la ORC. Cabinetul de insolventa refuza sa-mi dea adeverinta pe modelul nou, spunand ca a fost descarcat de atributii fata de societate prin incheiere judecatoreasca
Unde sa ma adresez? Pot sa dau in judecata Casa de Pensii ca sa ia act de aceste adeverinte avand in vedere data eliberarii? Foarte multi fosti colegi de munca care s-au pensionat inaintea mea au beneficiat de aceste adeverinte.

Daca da, ce costuri aprox. implica procedura de judecata?
Va multumesc anticipat!
Re: adverinta gr 2
Scris de: la pensie la data: 06/12/2012 4:43am
Situatia dv este destul de complicata si sunt multe intrebari care trebuie lamurite.
In privinta adeverintelor trebuie precizate urmatoarele :
Functionarii de la casa de pensii pe langa prevederile legale mai au diverse instructiuni interne pentru a evita recunoasterea unor adeverinte incorecte.
Mentionarea numelor persoanei care a intocmit adeverintele si a directorului trebuia facuta deoarece acestia trebuie sa isi asume raspunderile privind corectitudinea adeverintelor.
In privinta modelului adeverintei pentru stagiul in grupa de munca trebuie precizat ca nu este obligatoriu modelul nou deoarece prin normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 se prevede ca adeverintele pot fi acceptate daca indeplinesc conditiile cerute la data eliberarii si unele Case de pensii teritoriale respecta aceasta prevedere. Din aceasta cauza credem ca este oportun sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii, care se depune tot la registratura casei teritoriale de pensii
Adeverinta pentru stagiul in grupa de munca poate fi obtinuta de la detinatorul arhivei de personal a societatii la care ati lucrat si pe acesta trebuie sa-l cautati.
Din pacate adeverintele pentru sporuri daca nu sunt acceptate este greu sa le mai obtineti deoarece arhiva financiara este greu de gasit si greu de cercetat.
In ceiace priveste actiunea in justitie (la tribunal) va precizam ca aceasta este scutita de taxe judiciare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1