Subiect "Calculare varsta pensionare" Deschis de Onisii Andrei la data: 06/12/2012 3:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculare varsta pensionare
Scris de: Onisii Andrei la data: 06/12/2012 3:37am
Gen: masculin
Data nasterii: 09.07.1959
Stagiul de cotizare: Meseria de forjor (Tractorul UTB SA Brasov) in perioada 13.03.1976-19.06.1979 si 11.12.1980-01.05.1999 ce se incadreaza in grupa I de munca in procent de 100% in baza prevederilor Ordinului nr. 50/1990 pct.107 activitate ce se regaseste la pozitia 26 din anexa nr. 2 la Legea nr. 263/2010 ( conditii speciale ) privind sistemul unitar de pensii publice. Plus inca 10 ani ca asistent maternal in perioada 2002-2012. In periada 19.06.1979-11.12.1980 s-a efectuat serviciul militar la Unitatea nr. 1 Pompieri Ploiesti



Intrebare: Avand in vedere cele scrise mai sus, va rog sa-mi spune-ti la ce data/varsta trebuie sa ies la pensie?...perioada efectuata in stagiu militar ca pompier la Unitatea nr. 1 Ploiesti...poate ajuta la scaderea varstei de pensionare ?

Va multumesc anticipat...si astept cu deosebit interes raspunsul dumneavoastra.
Re: Calculare varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/13/2012 2:47am
Ati mai pus aceasta intrebare si avand aceleasi date nu putem decat sa repetam raspunsul
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 09 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 21 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotiizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si perioada de asistent maternal si realizati un stagiu total de cotizare de peste 43 ani
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in data de 09 ianuarie 2014.
Pentru stagiul militar nu se acorda reducerea varstei de pensionare.
Re: Calculare varsta pensionare
Scris de: Onisii Andrei la data: 06/13/2012 6:59am
la pensie :
Ati mai pus aceasta intrebare si avand aceleasi date nu putem decat sa repetam raspunsul
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 09 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 21 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotiizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si perioada de asistent maternal si realizati un stagiu total de cotizare de peste 43 ani
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in data de 09 ianuarie 2014.
Pentru stagiul militar nu se acorda reducerea varstei de pensionare.


Va multumesc pentru pomptitudinea raspunsului si pentru amabilitate. Stiu ca am mai pus aceasta intrebare dar am fost zilele trecute la casa de pensii de la Iasi si functionara de la stabiliri pensii mi-a spus ca, conform legii 226/(nu am retinut anul) datorita faptului ca stagiul de cotizare pentru conditii speciale a fost inainte de anul 2001, reducerea varstei de pensionare este de numai 4 ani si 6 luni (ca la gr. 1 de munca..care a devenit gr. II)..este adevarat ?...multumesc anticipat
Re: Calculare varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/14/2012 5:31am
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” conform legii 206/2006 sau “conditii deosebite” conform Hotrarii de Guvern 261/2001 . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Noi v-am raspuns numai pentru cazul in care stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentruca dv ati indicat acest lucru.
Daca stagiul in gr I nu a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” conform legii 206/2006 ci a fost echivalat cu conditii deosebite conform HG 261/2001 pentru un stagiu in conditii deoasebite de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 09 ianuarie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1