Subiect "pensie anticipata" Deschis de Dorina la data: 06/12/2012 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Dorina la data: 06/12/2012 6:17am
Gen:F
Data nasterii:12.02.1956
Stagiul de cotizare:35 si 9 luni
Alte date:grupa a II cu 75% , 10 ani si 6 luni
Intrebare:
Nu este prima data cand va scriu. Am mai completat la calculul pensiei pentru anii 1992 pana in 1996 niste sporuri la care am adeverinte ele nefiind inscrise in cartea de munca. Prima intrebare, daca este corect cum am procedat.
Si m-ar interesa daca solicit in luna octombrie 2012 iesirea la pensie anticipata as indeplini conditiile fara penalizare?
Va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/13/2012 2:11pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 12 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni
Pentru stagiul de 10 ani si 6 luni lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 7 ani si 10 luni lucrati in grupa II (am calculat avand in vedere procentul lucrat in grupa) echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 1 an si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in adica in 12 iunie 2015.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni.
Adica va mai lipseste 1 luna care pesupunem ca o veti realiza pana in octombrie 2012 si astfel sa beneficiati de pensie anticipata, nediminuata
In ceiace priveste sporurile introduse in perioada 1992 – 1997 nu avem observatii de facut privind modul de introducere daca acestea sunt corecte, aveti adeverinta cu acestea si ele nu sunt incluse in salariul tarifar.
Re: pensie anticipata
Scris de: Dorina la data: 10/02/2012 6:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am fost ieri, pe 1.oct.2012 la Casa de pensii sa-mi depun dosarul. Din pacate nu am reusit. Mi s-a facut calculul, la nii de vechime, la anii si situatia sta in felul urmator. Cei 10 ani si 6 luni de grupa a II-a cu 75% i-au transformat in 7 ani si 10 luni cu 100%. Pentru acestia mi=au acordat 1 an si sapte luni care adunati la anii de vechime efectiva (calculati la 30.09.2012)au rezultat 37 si 6 luni. Pana la 38 de ani si 4 luni cand as putea beneficia de pensie anticipata nediminuata puteam lasa dosarul pentru anticipata partiala, cu penalizare pt. 33 de luni pana la pensie pt. limita de varsta de 24,5%.
Din corespondenta purtata cu dvs, am inteles ca o sa mi se acorde pt. cei 10 si 6 luni de gr. II,75%, 2 si 6 luni. Va rog sa ma lamuriti cum se face calculul de este asa o diferenta. Din raspunsul dvs. am inteles ca din octombrie anul asta pot inainta dosarul fara penalizare (chiar dupa iulie 2012 puteam) si la fata locului lucrurile au stat altfel.
Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/03/2012 5:37am
Modul de calcul al sporului de vechime si al reducerii varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca nu este clarificat nici in prevederile legii pensiei 263/2010 si nici in normele de aplicare ale acestei legi, asa cum era reglementat in vechea lege a pensiilor. Raspunsul nostru anterior a fost bazat pe modul de calcul facut de functionarii caselor de pensii in unele cazuri cunoscute de noi si anume:
Se ia incosiderare procentul lucrat in grupa de munca numai la reducerea varstei de pensionare iar la calculul sporului de vechime nu.
In cazul cand functionarul de la Casa de pensii de care apartineti a avut in vedere procentul lucrat in grupa de munca si la calculul sporului de vechime va sfatuim sa cereti o audienta la conducerea Casei de pensii si daca nu sunteti inteleasa faceti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii care va fi depusa tot la registratura casei de pensii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1