Subiect "diferenta de punctaj si de indemnizatie dintre gradul 2 si 3" Deschis de laszlo laszlo la data: 06/12/2012 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diferenta de punctaj si de indemnizatie dintre gradul 2 si 3
Scris de: laszlo laszlo la data: 06/12/2012 8:29am
Gen:b
Data nasterii:12 februarie 1973
Stagiul de cotizare:17 ani 9 luni 13 zile
Alte date:35 ani 0 luni 19 zile la data inscrieri la pensie
Intrebare:diferenta dintre gradul doi si gradultrei mi se pare prea mare avand in vedere diferenta de 217 lei intre grade, acum am primit 180 lei si am avut 397 lei este posibila asa diferenta mare,inainte am avut 0,54052 puncte mediu anual si acuma am 0,24544 puncte
Re: diferenta de punctaj si de indemnizatie dintre gradul 2 si 3
Scris de: la pensie la data: 06/13/2012 3:22am
Aceasta diferenta nu este asa de mare pentru toti pensionarii. La pensionarii care au avut stagiul complet de cotizare la data pensionarii cu pensie de invaliditate nu exista nicio diferenta intre cele doua grade de invaliditate. Diferenta se manifesta la cei care nu au stagiul complet de cotizare cum este cazul dv care la data pensionarii ati avut un stagiu de cotizare pe jumatate cat stagiul complet de cotizare (35 ani).
La acesti pensionari pentru a fi ajutati li se acorda un stagiu potential. In acest caz dv la pensionarea cu pensie de invaliditate ati primit un stagiu potential de 17 ani 2 luni si 17 zile pentru care vi s-a acordat un punctaj suplimentar care depinde de gradul de invaliditate
Din pacate credem ca boala dv este una obinuita (nu accident) iar noua lege a pensiilor 263/2010 are o prevedere legala foarte dezavantajoasa, adica daca pierderea capacitatii de munca nu este datorita unui accident la gradul III de invaliditate nu se mai acorda stagiu potential si nici punctaj suplimentar ci se calculeaza pensia numai pentru perioada cat ati lucrat.
Astfel dv sunteti victima unei prevederi care avea scopul sa descurajeze pe cei care prin diverse metode au obtinut pensii de invaliditate de gradul III fara a avea acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1