Subiect "MAI SUNT NECESARE ADEVERINTE DUPA 01 APRILIE 2001?" Deschis de LICEUL N TONITZA la data: 06/14/2012 1:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
MAI SUNT NECESARE ADEVERINTE DUPA 01 APRILIE 2001?
Scris de: LICEUL N TONITZA la data: 06/14/2012 1:29am
Gen:MAI SUNT NECESARE ADEVERINTE, INTOCMITE DE CATRE ANGAJATOR,PENTRU SALARIATI DUPA 01 APRILIE 2011, PENTRU STABILIREA CONTRIBUTIILOR LA PENSIE???
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Angajatorul mai este obligat sa emita adeverinte pentru salariati cu veniturile realizate pentru stabilirea contributiei la pensie??? avand in vederea ca s-a inceput raportarea lunara pe suport magnetic si au fost depuse lunar declariile anexa 1 si anexa 2- ????.

Multumesc mult
Re: MAI SUNT NECESARE ADEVERINTE DUPA 01 APRILIE 2001?
Scris de: la pensie la data: 06/15/2012 6:55am
Acest site este destinat angajatilor nu angajatorilor. Angajatorii trebuie sa analizeze singuri legislatia si sa ceara indrumarile necesare institutiilor abilitate in acest sens deoarece acestea raspund juridic in cazul unor erori.
Asa cum precizati dv dupa 01 aprilie 2001 situatia stagiului de cotizare, contributiile (CAS) platite si sumele pentru care s-au platit au fost transmise la Casa de pensii pe suport electronic si se afla in arhiva electronica a Casei de pensii.
Desi in acest caz adeverintele privind situatia stagiilor de cotizare si a sporurilor nu mai sunt necesare nu se poate spune ca angajatorul nu mai este obligat sa elibereze acte doveditoare privind activitatea angajatilor in cazul unor erori sau in cazul lamuririi anumitor situatii In acest sens nu se prevede expres in legislatie incetarea acestei obligatii a angajatorilor dupa 01 aprilie 2001.
Adeverinte pensionare
Scris de: STOICA ILIE la data: 06/15/2012 9:15am
Nu stiu de ce mai este obligatoriu adeverintele de pensionare pentru perioada lucrata incepand cu 01.04.2001,cand declaratiile la Casele Judetene de pensii se depuneau nominal pentru fiecare salariat cu contract de munca!
Declaratiile erau preluate auromat de Casa Judeteana de Pensii,atunci inseamna ca se poate gasii in calculator stocate datele personale ale fiecarui angajat si contributiile sale la pensii nu?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1