Subiect "PLV,PAP" Deschis de Dobre Maria la data: 06/14/2012 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PLV,PAP
Scris de: Dobre Maria la data: 06/14/2012 8:06am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:31Alte date:GRUPA A II-a 15ani si 8 luni,studii superioare( 1977-1981)somer din 6 februarie 2012
Intrebare:cand pot sa ies la pensie la limita de varsta si cand pot iesi partial anticipat si cu ce penalizare.De asemenea la calculul pensiei ce punctaj suplimentar se da pentru anii lucrati in grupa II,iar anii de studii ce avantaj aduc la pensionare.Multumesc.
Re: PLV,PAP
Scris de: la pensie la data: 06/15/2012 6:59am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si somaj.
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 8 luni adica in 22 noiembrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 % la varsta de 55 ani si 8 luni adica in 22 noiembrie 2012.
Pentru stagiul lucrat in grupa II de munca se acorda un punctaj suplimentar de 25 % din punctajele lunare obtinute de dv in acea perioada.
Pe perioada studiilor universitare daca acestea au fost facute la zi si au fost absolvite se acorda un punctaj calculat prin introducerea in calcul a salariului minim pe economie din perioada respectiva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1