Subiect "concediu fara plata" Deschis de save ion la data: 06/15/2012 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu fara plata
Scris de: save ion la data: 06/15/2012 4:30am
Gen:m
Data nasterii:2 feb 1956
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:24 ani gr 2
Intrebare:mi am intocmit dosarul de pensie si m am luat cfs 90 zile pina la venirea rezultatului de la casa de pensii merge veghimea in munca pentru cele 90 zile cfs
Re: concediu fara plata
Scris de: la pensie la data: 06/15/2012 8:21am
Conform art 2 litera c) din legea pensiilor 263/2010 nnul din principii;e de baza al sistemului public de pensii este principiul contributivitatii, conform caruia drepturile de asigurari sociale se cuvin in temeiul contributiilor de asigurari sociale (CAS) platite.
Cum dv pe timpul concediului fara plata nu sunteti platit, nu veti plati CAS si deci nu veti beneficia de stagiu de cotizare
Pe de alta parte nu stim cum ati facut calculul privind data de iesire la pensie si pentru ce fel de pensie ati facut dosarul pentruca dupa datele prezentate nu puteti beneficia decat de pensie de invaliditate
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani.
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 02 august 2015.
Pensia anticipata partiala, nu este avantajoasa pentru dv deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1