Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Laurentiu la data: 06/15/2012 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Laurentiu la data: 06/15/2012 8:25am
Gen: f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Tatal meu este decedat din 10 iunie 2012, inca nu era pensionar dar avea dreptul de a se pensiona, intrebarea mea este daca mama desi nu are varsta de pensionare ( are 52 ani si 7 luni , cu stagiu de cotizare 29 ani , 22 ani gr II , 33 de ani de casnicie ) poate beneficia de pensie de urmas si daca DA, in ce conditii ?

Multumesc.
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 06/16/2012 10:16am
Mama dv conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la propria pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiazai de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 34 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite, beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 7 luni adica in iunie 2016.
Are dreptul la pensie de urmas timp de 6 luni de la data decesului sotului daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea sociala este obligatorie sau daca acestea, in anul 2012, sunt mai mici de 740 lei
La varsta standard de pensionare adica la 61 ani si 7 luni are dreptul la pensie de urmas dupa sot si poate opta intre aceasta si propria pensie
Pensie de urmas
Scris de: Laurentiu la data: 02/19/2013 6:40am
Va multumesc pentru raspuns.
As mai avea o intrebare la dvs.
Spuneti-mi va rog daca cele 6 luni de care a beneficiat mama mea se vor trece la vechimea ei?
Multumesc.
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 02/20/2013 10:15am
Daca va referiti la perioada de 6 luni ct mama dv a primit pensie de urmas aceasta nu se cumuleaza la stagiul ei de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1