Subiect "pensie la limita" Deschis de Dorina la data: 06/17/2012 2:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita
Scris de: Dorina la data: 06/17/2012 2:04pm
Gen:M
Data nasterii:01.08.1954
Stagiul de cotizare:38 ani si 3 luni
Alte date:Grupa II 100% 15 ani 10 luni 11 zile
Grupa a II 75% 11 ani 3 luni
Intrebare:
In primul rand va multumesc pentru raspunsul pe care mi l-ati dat la cererea mea.
Acum va scriu pentru fratele meu, care nu are adresa de email si nici nu stie sa umble pe calculator.
Datele lui le-am trecut mai sus. Iesirea la pensie la limita de varsta l-ar interesa. Daca se poate si cea partiala fara penalizare in eventualitatea ca societatea in care lucreaza se va desfiinta, ar fi foarte bine.
Va multumesc anticipat.
Re: pensie la limita
Scris de: la pensie la data: 06/19/2012 9:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 are dreptul la pensie pentru limita de varsta , fara reducerea varstei de pensionare pentu stagiile in grupa de munca, in 01 august 2019, la varsta de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiile de cotizare de 27 ani in grupa II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare total de 45 ani
Pentru stagiile de 24 ani si 3 luni in grupa II de munca,(in acest calcul am avut in vedere procentul de 0,75 % lucrat in grupa de munca la al doilea stagiu), asimilata cu grupa conditii deosebite, beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni. Astfel poate sa iese la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 01 martie 2014.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dansul deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupa de munca
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1