Subiect "Intrebare p.a.p." Deschis de Ioan G la data: 06/19/2012 5:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare p.a.p.
Scris de: Ioan G la data: 06/19/2012 5:11am
Gen:M
Data nasterii:22-07-1955
Stagiul de cotizare:38ani
Alte date:22 ani din cei 38 sunt in grupa II (100%)
Intrebare: Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie partiala anticipata si cat va fi redusa.
La acest moment stiu ca varsta de pensionare este 65ani.
Deasemeni, stiu ca varsa limita poate fi scazuta cu 5 ani datorita celor 22 ani de grupa II.

Problema mea e ca atunci cand am intrebat la casa de pensii de care apartin raspunsurile au fost variate:
- unul zice ca pot iesi la pensie anticipata partiala, dar cuatumul initial se va pastra pana ce voi iesi la limita de varsta.
- alta persoana de la aceeasi casa de pensii mi-a spus ca nu pot iesi la pensie anticipat decat la 60 de ani. Dar eu stiu ca la 60 de ani pot iesi la pensie integrala datorita celor 22 de ani de grupa(?!). Nu mai inteleg nimic!

Va rog sa-mi clarificati aceasta situatie.
Va multumesc,
Ioan!
Re: Intrebare p.a.p.
Scris de: la pensie la data: 06/20/2012 3:34pm
Nu vedem nici o eroare in afirmatiile celor doi fuctionari si nici raspunsurile lor nu se contrazic. Ca in o gluma care cicula, toata lumea are dreptate, inclusiv dv iar explicatia faptului ca nu exista contradictii este aceea ca legea pensiilor prevede ca reducerea varstei de pensionare pentru bstagiile in grupele de munca nu se cumueaza cu anticiparea de 5 ani.
Deci in cazul dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani (cu reducerea varstei de pensionare de 5 ani pentru stagiul de cotizare de 22 ani in conditii deosebite)
Cum puteti beneficia de pensie anticipata tot la 60 ani (cu anticipare de 5 ani) trebuie sa optati la una din cele doua pensii si evident ca veti opta pentru pensia pentru limita de varsta fara a mai insista asupra motivelor unei asemenea obtiuni.
Re: Intrebare p.a.p.
Scris de: Ioan G la data: 06/21/2012 6:38am
la pensie :
Nu vedem nici o eroare in afirmatiile celor doi fuctionari si nici raspunsurile lor nu se contrazic. Ca in o gluma care cicula, toata lumea are dreptate, inclusiv dv iar explicatia faptului ca nu exista contradictii este aceea ca legea pensiilor prevede ca reducerea varstei de pensionare pentru bstagiile in grupele de munca nu se cumueaza cu anticiparea de 5 ani.
Deci in cazul dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani (cu reducerea varstei de pensionare de 5 ani pentru stagiul de cotizare de 22 ani in conditii deosebite)
Cum puteti beneficia de pensie anticipata tot la 60 ani (cu anticipare de 5 ani) trebuie sa optati la una din cele doua pensii si evident ca veti opta pentru pensia pentru limita de varsta fara a mai insista asupra motivelor unei asemenea obtiuni.



Multumesc pentru raspuns!
Poate nu m-am exprimat destul de clar in legatura cu ce a zis primul functinar de la casa de pensii. De la el am inteles ca pot iesi la pensie anticipata partiala ACUM! Dar, se pare ca el a facut o eroare si a redus varsta limita (datorita celor 22 de ani de grupa) apoi a scazut 5 ani pentru a calcula data de la care pot iesi anticipat.

In concluzie, pot iesi la pensie la 60 de ani cel mai devreme.

Multumesc!
Re: Intrebare p.a.p.
Scris de: la pensie la data: 07/05/2012 6:49am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca nu se cumuleaza cu anticiparea si deci dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1