Subiect "Adaugare facultate" Deschis de Elena P. la data: 06/20/2012 4:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adaugare facultate
Scris de: Elena P. la data: 06/20/2012 4:18pm
Gen:F
Data nasterii:15.10.1954
Stagiul de cotizare:29ani,10 luni la data pensionarii
Alte date:Pensie invaliditate gr.II
Intrebare:La data pensionarii-septembrie 2008 nu mi s-a luat in calcul perioada facultatii la zi-5 ani,fiind in vigoare legea 19/2000.
In acest an am depus cerere de recalculare pensie insotita de adeverinta de studii si diploma.Casa de Pensii a admis cererea si a emis decizie de plata a drepturilor incepand cu data de 01.05.2012 (in baza legii 263/2010).
Intrebare:
Cum sa procedez pentru a obtine majorarea pensiei de la data intrarii in vigoare a noii legi,adica 01.01.2011?Mentionez ca ma aflu in termenul de 30 zile de la comunicare,cand decizia poate fi contestata .
Va multumesc anticipat!
Re: Adaugare facultate
Scris de: la pensie la data: 06/22/2012 12:44pm
Nu puteti cere introducerea in calcul a pensiei recalculate de la o perioada anterioara depunerii actelor care dovedesc studiile universitare, deoarece asa cum s-a procedat este legal.
Legea 19/2000 a prevazut ca si legea actuala 263/2010 ca perioada asimilata pentru studii universitare sa fie luata in calculul pensiei de la data cand depuneti cererea (dosarul) de pensionare insotita de actele doveditoare.
Deci la pensia de invaliditate nu a fost luata in calcul perioada de studii universitare deoarece nu ati depus actele doveditoare si a fost luata in calcul de la data depunerii acestor acte.
Re: Adaugare facultate
Scris de: Elena P. la data: 06/23/2012 8:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am depus la dosarul initial din 2008 toate actele doveditoare ,inclusiv cele de facultate pentru ca altfel nu mi se primea dosarul la ghiseul Casei de Pensii.Exista un formular tip pe care inca il am,de Cerere pentru acordarea pensiei de invaliditate unde sunt specificate actele depuse in copie si original, cu nr./data.Persoana de la ghiseu mi-a retinut toate actele dar mi-a spus ca facultatea nu se ia in calcul pt.pensia de invaliditate dar actele in copie raman la dosar pentru limita de varsta(in anul 2014).
Re: Adaugare facultate
Scris de: la pensie la data: 06/25/2012 8:38am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior prevederile privind modul de calcul al pensiei de invaliditate in legea veche 19/2000 si legea noua 263/2010 nu sunt diferite si deci daca acum vi s-a aprobat recalcularea pensiei pentru perioada de studii universitare in acest an trebuia sa vi se calculeze si in anul 2008.
Noi consideram faptul ca nu s-au luat in calcul studiile universitare in 2008 a fost o eroare si trebuie sa depuneti o contestatie in acest sens, adresata Comisiei Centrale de Contestatii, in care trebuie sa specificati faptul ca ati depus actele necesare in dosarul din 2008 si nu au fost luate in considerare.
Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1