Subiect "intrebare" Deschis de carmen magder la data: 06/21/2012 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: carmen magder la data: 06/21/2012 4:30am
Gen: feminin
Data nasterii:28.10.1963
Stagiul de cotizare: 25 de ani
Alte date:-
Intrebare:
va expun situatia:
in anul 2010,am suferit un accident vascular. m-am recuperat partial nu in totalitate, si am inceput dupa sase luni sefviciul. lucrez de cand am terminat facultatea din 1987, deci am 25 de ani de cotizare.
Intrebarea mea este daca nu mai pot merge la servici din cauza problemelor de sanatate, am alternativa la pensionare pe caz de boala? ce ar presupune acest fapt ca penalizari la pensie deoarece nu as avea varsta de pensionare( in mod normal as atinge pragul de pensionare dupa anul 2026).
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 06/22/2012 1:38pm
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa va prezentati la Comisia de expertizare a capacitatii de munca cu actele doveditoare privind afectiunea care v-a scazut capacitatea de munca. Aceasta comisie se afla pe langa Casa de pensii teritoriale.
Daca medicul expert constata ca a scazut capacitatea dv de munca sub 50 % va incadreaza in unul din cele trei grade de invaliditate si in acest caz puteti depune cerere si dosar de pensie de invaliditate.
Pensia de invaliditate nu se penalizeaza insa se calculeaza asemanator cu pensia pentru limita de varsta pentru stagiul de cotizare realizat (inclusiv stagiul asimilat pentru studii universitare).
In cazul in care sunteti incadrata in gradele de invaliditate 1 si 2 sau in cazul accidentelor de munca si in gradul 3 se mai acorda si un stagiu potential pentru care primiti un punctaj suplimentar.
Stagiul potential se calculeaza ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (in cazul dv 33 ani si 4 luni) si stagiul de cotizare realizat (inclusiv stagiul asimilat pentru studii universitare)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1