Subiect "pensia anticipata" Deschis de emilia la data: 06/24/2012 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: emilia la data: 06/24/2012 10:38am
Gen:feminin
Data nasterii:30.03.1955
Stagiul de cotizare:30 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare:cu ce data pot esi la pensia anticipata?ce penalizare voi avea?si daca pot sa mai lucrez pana la sosirea deciziei? va mul;tum,esc!
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/25/2012 9:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 martie 2015, la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare pana la 30 martie 2015. Astfel daca cereti pensia anticipata partiala in 30 iunie 2012 numarul de luni de anticipare este de 33 de luni iar diminuare de 24,75 %.
Puteti sa lucrati in continuare pana la primirea deciziei de pensionare, daca angajatorul va permite, deoarece din punct de vedere al prevederilor legii pensiilor aceasta este posibil. Cand incetati activitatea depuneti la casa de pensii o dovada in acest sens. Pensia anticipata partiala, desi se acorda de la data depunerii dosarului, se va plati incepand cu data depunerii dovezii de incetarea lucrului. Intre cele doua date pensia se considera suspendata
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1