Subiect "Venituri suplimentare la pensie limita de varsta" Deschis de BIBIRE ELENA la data: 06/24/2012 12:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Venituri suplimentare la pensie limita de varsta
Scris de: BIBIRE ELENA la data: 06/24/2012 12:04pm
Gen:F
Data nasterii:13.09.1951
Stagiul de cotizare:complet la 1 iulie 2010 si am mai ramas titulara inca 2 ani in invatamant conf vechii legi a educatiei
Alte date: In perioada sept 1978-1990 am fost titulara cu contract de munca la Scoala Generala si am gestionat si functia de bibliotecar comunal conf Decret 703/1973 art 8 pt care am primit o ,,indemnizatie conf Legii 57/1974 anexa cap V,,
Intrebare:Aceasta perioada se ia in calcul la dosarul de pensie de la 1 iulie 2012? Voi depune adeverinta la dosar , dar din rubricatia statelor de plata de la primarie din acea perioada nu reiese daca am achitat sau nu CAS.E posibil sa fi achitat angajatorul la total fond de salarii conf legii in vigoare atunci? De unde se afla acest lucru? Adeverinta pt dosarul de pensie eliberata de primarie , de unde am primit atunci indemnizatia, ce trebuie sa cuprinda in legatura cu achitarea cas ca sa fie valabila? Va multumesc.
Re: Venituri suplimentare la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/26/2012 4:23am
Sumele castigate la al doilea loc de munca sunt luate in calculul punctajului pensiei daca prezentati o adeverinta eliberata de angajator, cu aceste sume.
In perioada anterioara lui aprilie 2001 angajatii nu au platit contributie de asigurari sociale (CAS) ci numai contributie pentru pensie suplimentara care a fost obligatorie.
In acea perioada contributie de asigurari sociale au platit numai angajatorii iar contributia s-a platit la fondul de salarii.
Continutul adeverintelor eliberate de angajator este dat in anexele la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1