Subiect "pensie anticipata" Deschis de maria balan la data: 06/24/2012 12:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: maria balan la data: 06/24/2012 12:51pm
Gen:F
Data nasterii:22.06.1956
Stagiul de cotizare:36 ani, la sfarsitul lui august 2012
Alte date:stagiul de cotizare de 36 de ani cuprinde si 9 luni somaj.
Intrebare:urmeaza sa intru in somaj. As vrea sa stiu daca perioada de somaj este luata in calculul vechimii pentru pensionarea anticipata. Daca da, la iesirea din somaj voi avea 37 de ani vechime in munca. Intrebarea mea este: voi putea sa platesc la asigurarile sociale anticipat inca un an contributia, astfel incat sa-mi intregesc vechimea de 38 de ani pentru a putea iesi la pensie anticipat fara penalizare? Mai exact, la iesirea din somaj as putea sa ma pensionez anticipat,in conditiile mentionate mai sus si daca da, la ce data?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/25/2012 10:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 noiembrie 2016, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Pensie anticipata, nedimiuata aveti dreptul atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 5 luni.
Perioada de somaj este considerata stagiu asimilat si se ia in calculul stagiului de cotizare si daca dupa somaj nu va mai puteti angaja va puteti completa stagiul de cotizare incheind cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala in cadrul careia platiti o contributie lunara
Va sfatuim ca in cazul acestui contract sa va asigurati pentru suma minima necesara pentru a plati contributia minima.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1