Subiect "grupa II" Deschis de Gabriel Stupcanu la data: 06/25/2012 2:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa II
Scris de: Gabriel Stupcanu la data: 06/25/2012 2:15am
Gen:M
Data nasterii:02.06.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Perioada lucratã în proiectare la Institutul de Cercetãri si Proiectare pt Epurarea Apelor Reziduale (ICPEAR) între 1979 si 1986 se poate considera ca fiind grupa II? Dacã "da", cu cât se reduce vârsta de pensionare?
Am vãzut la un alt rãspuns mai vechi,(tot proiectare, la POLICOLOR) cã ar fi posibil.
Re: grupa II
Scris de: la pensie la data: 06/26/2012 7:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru incadrarea locurilor de munca n grupa II de munca, conform ordinului ministerelor muncii si sanatatii 50/1990 angajatorul trebuia sa intocmeasca o documentatie cu lista locurilor de munca si determinarile de noxe, care dupa obtinerea avizelor necesare a fost depusa la Casa de pensii . Deci pot verifica incadrarea locului dv de munca in gr II numai fuctionarii care au acces la aceasta documentatie adica cei de la angajator sau cei de la Casa de pensii.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 02 iunie 2014.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1