Subiect "calcul pensie" Deschis de Maria Dobre la data: 06/25/2012 5:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Maria Dobre la data: 06/25/2012 5:12pm
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:grupa II-a 15ani si 8 luni,studii superioare la zi 4 ani (cu diploma de inginer)vechime neantrerupta
Intrebare:Am incercat cu programul dumneavoastra sa-mi fac un calcul,si am intampinat cateva dificultati:
de la 1 iulie 2002 nu am reusit sa introduc in casuta salariul din 8 cifre pana in 1 iulie 2005 cand s-a facut denominarea.Am introdus cat mi s-a permis(cel mai mlt din 7 cifre).M-a atentionat ca din septembrie 1992,sporurile au fost introduse in salariu ori la mine sunt trecute si ca procent si ca suma in carnetul de munca,ca atare le-am introdus si eu.cu toate acestea rezultatul a fost de 1,65368 puncte de pensie si o suma de 1212 RON.Si acum intrebare:la aceasta suma ce mai primesc pentru grupa II si pentru studii,perioada facultatii fiind 1977-1981
In prezent snt in somaj pe care l-am intrerupt pentru probleme de sanatate cu concediu medical perioada cand am primit alta suma decat indemnizatia de somaj.Pentru perioada respectiva ce suma iau in calcul?
Daca ma pensionez partial anticipat calculul se face la fel doar la suma obtinuta aplic 0.75%pentru fiecare luna de anticipare?Si cu cat raman mai putine luni pana la limita de varsta se micsoreaza si penalizarea(cu fiecare luna care trece).MULTUMESC.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/27/2012 8:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 noiembrie 2017, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de 15 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si somaj.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 15 ani in grupa conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 8 luni adica in 22 noiembrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani si 8 luni adica in 22 noiembrie 2012 insa este recomandabil sa nu cereti aceasta pensie inainte de expirarea perioadei de somaj. Diminuarea pensiei anticipate partiale se calculeaza inmultind numarul de luni de anticipare (de la data depunerii dosarului pana la 22 noiembrie 2014) cu 0,75 %. Aceasta diminuare ramane constanta pana la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta.
Pe perioada concediului medical introduceti in calcul sumele primite pe aceasta perioada.
In ceiace priveste datele introduse in program avem urmatoarele observatii:
1. Pe perioada facultatii selectati codul “F” si pe perioada vacantei in ultimul an pana a angajare. Perioada studiilor universitare se considera stagiu asimilat si se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta nu si la pensia anticipata partiala.
2 Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime”. Pentru dv am determinat noi acest spor si acesta este:
-Intre septembrie 1983 – august 1985 3%
-Intre septembrie 1985 – august 1990 6 %
-Intre septembrie 1990 – martie 1992 9 %
3 In ceiace priveste numarul de cifre introduse nu trebuie sa va puneti asemenea probleme deoarece programul accepta numarul de cifre necesar. Puteti verifica aceasta facand click pe butonul “Datele introduse” existent pe oricare pagina de date.
Pe perioada ianuarie – iunie 2000 nu din cauza programului ati introdus salariu gresit, cu un ordin de marime mai mic.
4.In privinta atentionarii privind introducerea sporurilor in salariu incepand cu septembrie 1992 aceasta trebuie luata ca informatie si daca angajatorul la care ati lucrat nu a respectat-o si va elibereaza o adeverinta cu aceste sporuri le puteti introduce separat avand grija sa nu le introduceti si in salariu si separat.
5 Programul nostru de calcul nu a fost adaptat actualei legi a pensiilor 263/2010 si din aceasta cauza in cazul dv indica o valoare a pensiei mai mare cu 2,2%. Din aceasta cauza pentru un calcul corect inmultiti fie punctajul fie valoarea pensiei rezultate din calcul cu 0,978.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1